Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchody w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystości odbywały się w 76. rocznicę tragicznej śmierci patronów muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej.

24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro dzieci. Była to kara za ukrywanie Żydów. Muzeum w Markowej uczciło pamięć ofiar tej tragedii. Na grobie Ulmów na cmentarzu parafialnym zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Także pod pomnikiem dedykowanym Ulmom w muzealnym Sadzie Pamięci oraz na cmentarzu w Jagielle-Niechciałce, gdzie pochowani są ukrywani przez tę markowską rodzinę Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Z uwagi na obecną sytuację w kraju, uroczystość musiała być znacznie okrojona. Wzięli w nich udział dyr. Muzeum Polaków Ratujących Żydów dr Anny Stróż-Pawłowskiej, jako organizator uroczystości oraz wójt Markowej Mirosław Mac, gospodarz miejsca.

Za: Nowiny24.pl

Dodaj komentarz