Mural poświęcony Przemyskim Orlętom

W całym regionie rozpoczęły się obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Przemyślu złożono kwiaty na grobach młodzieży wspomagającej w listopadzie 1918 roku polskich żołnierzy w walce o polskość tego miasta. A na jednym z budynków 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich odsłonięto mural przedstawiający Przemyskie Orlęta.

Na cmentarzu wojskowym dowódca 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich razem z prezydentem Przemyśla złożyli kwiaty, m.in. na grobie nieznanego żołnierza i grobie polskich legionistów. Na Cmentarzu Głównym uczczono zaś uczniów przemyskich szkół, którzy 102 lata temu razem z polskim wojskiem bohatersko walczyli o polskość Przemyśla.

– Dzięki ofierze bohaterów tamtych lat, w tym bohaterskiej postawie uczniów przemyskich szkół, przemyskich gimnazjów, czyli przemyskim Orlętom, Przemyśl jest polskim miastem i tę tradycję jak najbardziej trzeba pielęgnować.

Na bocznej ścianie reprezentacyjnego budynku przemyskiego garnizonu odsłonięto mural przedstawiający Przemyskie Orlęta.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki – Mam nadzieję, że będzie jasnym przypomnieniem wyjątkowych postaci młodych bohaterów Przemyśla, ale też będzie pewnego rodzaju drogowskazem dla kolejnych pokoleń Polaków. Każdy, kto będzie przechodził wokół, czy w pobliżu budynków koszarowych, będzie mógł zatrzymać wzrok, a być może natchnie go to do tego, by historię Orląt Przemyskich poznać .

Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty – Myślę, że ten mural, który dzisiaj został odsłonięty, poświęcony bohaterskim uczniom, Orlętom Przemyskim, jest ważnym punktem takiej ścieżki edukacyjnej. Młodzież, która przyjeżdża tutaj do Sali Tradycji , będzie mogła również i w tym kontekście historii 1918 roku porozmawiać o swoich poprzednikach.

Marcin Zalewski, dowódca 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich – Dla mnie jest to niezwykły symbol dla miasta Przemyśla i wierzę, że będzie to miejsce doskonałej lekcji historii zarówno dla żołnierzy, a także dla młodzieży. Historii o ich przodkach, którzy walczyli o niepodległość, walczyli o wolne miasto Przemyśl.

Mural powstał z inicjatywy wojewody i podkarpackiego kuratora oświaty. Namalował go Arkadiusz Andrejkow – znany twórca street – artu. A w powstaniu malowidła finansowo pomogła firma PGE Obrót z Rzeszowa.

Więcej informacji tutaj:https://rzeszow.tvp.pl/50742956/mural-poswiecony-przemyskim-orletom

Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz