MON: Oddajmy hołd obrońcom Ojczyzny! Scenariusz uroczystości na Westerplatte

MON informuje:

1 września 2020 roku, obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zorganizuje Wojsko Polskie. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.

Główna część uroczystości rozpocznie się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45. Jak co roku, w tym szczególnym momencie, włączone zostaną syreny alarmowe. Następnie żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewają Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzonych uczestników powita gospodarz uroczystości, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szczególnym momentem obchodów będzie zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. W tym momencie po raz pierwszy zabrzmi, skomponowany przez Wojsko Polskie, specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Marsz Bohaterów Westerplatte. Następnie żołnierze odczytają Apel Pamięci, a bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostanie uczczone salutem armatnim. Po okolicznościowych przemówieniach, harcerze odczytają przesłanie Westerplatte. Uroczystości zakończy wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Główne uroczystości na Westerplatte poprzedzi ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, która rozpocznie się o godz. 4.00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w uroczystościach i wspólnego upamiętnienia bohaterstwa żołnierzy walczących w obronie Polski.

Dla osób, które będą chciały wziąć udział w uroczystościach, zostanie zorganizowany transport na Westerplatte. Szczegóły zostaną podane w oddzielnym komunikacie. Jednocześnie przypominamy, że w związku z panującą epidemią koronawirusa, podczas uroczystości obowiązują zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Ze względu na przewidywaną dużą liczbę uczestników prosimy o zakrywanie twarzy maseczkami lub przyłbicami.

źródło: MON

Dodaj komentarz