Mieszkańcy Kaszyc w powiecie przemyskim upamiętnili 77. rocznicę pacyfikacji wioski

7 marca 1943 roku kilkunastu ukraińskich policjantów i nacjonalistów, pod dowództwem jarosławskiego gestapowca, Franza Schmidta, zastrzeliło 136 Polaków, a wśród nich kobiety i dzieci. Miała to być zemsta za wykonanie przez AK wyroku śmierci na młodej mieszkance wioski, która pomagała Gestapo identyfikować miejscowych Polaków działających w ruchu oporu.

Uroczystości w kolejną rocznicę mordu na Polakach dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów pod dowództwem gestapowca niemieckiego Franza Schmidta

Podczas mszy w miejscowym kościele wystąpili z recytacjami i patriotycznymi pieśniami uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Po przejściu procesji na cmentarz uczczono niewinne ofiary bestialskiego mordu modlitwą i wieńcami kwiatów. Wśród uczestników uroczystości było paru naocznych świadków, którzy w owym tragicznym dniu stracili rodziców i krewnych. Pacyfikacja wsi Kaszyce była największym dramatem w historii całego terenu gminy Orły, stąd aktywne uczestniczenie Urzędu Gminy i jej wójta w organizacji rocznicowych upamiętnień.

Do pacyfikacji Kaszyc doszło 7 marca 1943 roku. Zginęło wówczas 136 Polaków, w tym ponad 100 mieszkańców wsi.

Źródło:Aktualności TVP3 Rzeszów

Dodaj komentarz