Masoneria w latach PRL-u. Co pisał o niej wysłany do Polski agent KGB? – 30% lub L

Krzyżujące się losy Kościoła, komunistycznej bezpieki i… masonerii. Co na ich temat pisał w swoim tajnym dzienniku rezydent KGB w Polsce Siergiej Kormilec?

W okresie powojennym w Polsce funkcjonowały loże masońskie angielskiego, francuskiego i niemieckiego rytu. Ze strony Kościoła katolickiego sprawami masonerii zajmowali się prymas Wyszyński i ksiądz biskup Michał Klepacz.

Z ich polecenia ksiądz Zygmunt Kaczyński (absolwent specjalnej szkoły Watykanu w Genewie) wszedł w środowisko polskich masonów, sporządził kartotekę wszystkich polskich masonów i przekazał ją Klepaczowi, zachowując sobie kopię.

Po śmierci Kaczyńskiego MSW PRL drogą operacyjną otrzymało dostęp do kartoteki i na podstawie tych danych aresztowało masonów angielskiego kierunku, związanych z wywiadem angielskim przez Rotary Club. Została także zlikwidowana loża niemieckiego kierunku pod przywództwem Waltera.

Ksiądz Zygmunt Kaczyński, fot. domena publiczna

W 1956 r. na polecenie byłego naczelnika Departamentu III MSW Demidziuk E. [?] kartoteka masonów i wszystkie materiały operacyjne w ich sprawie zostały zniszczone.

„Loża Kopernik”

Obecnie ruch masoński w Polsce to „Loża Kopernik”. Kieruje nią Jerzy Stefan Langrod, profesor administracji Uniwersytetu Sorbony, ekspert ONZ. W latach 1945–1947 był przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Trybunale Administracyjnym we Francji. Po zakończeniu misji odmówił powrotu do kraju.

Do 1973 roku utrzymywał stały kontakt z sekretarzem Ambasady polskiej w Paryżu Kucem i radcą Kłaczyńskim. Blisko związany z paryską „Kulturą”.

W skład kierownictwa Loży wchodzą jeszcze cztery osoby: Piotr Słonimski, biolog, krewny znanego polskiego poety, dysydenta Antoniego Słonimskiego i Kazimierz Łaski, ekonomista, były wykładowca Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, wyemigrował w 1968 roku, na stałe przebywa w Wiedniu. Nazwiska dwóch pozostałych nie są znane.

Nieznane notatki Siergieja Kormilca ukazały się nakładem wydawnictwa Bellona w książce zatytułowanej „Dziennik niedokończony 1985-1988„.

Najbardziej znani polscy masoni – Jan Józef Szczepański, Aleksander Gieysztor, Jan Józef Lipski, Turowicz, Lutosławski, Stefan Kieniewicz, Secomski, Samsonowicz, Bronisław Geremek. Niewykluczone, że członkiem loży jest Andrzej Werblan (prawdziwe imię i nazwisko Aron Werblicht).

Loża Kopernik okazywała znaczącą finansową pomoc „opozycji demokratycznej” w PRL. W końcu 1980 r. P. Słonimski odwiedził Polskę i przekazał doradcom „Solidarności” Geremkowi i Kowalikowi 500 tys. dolarów. Analogiczna suma była im przekazana wiosną 1981 r.

Źródło

Tekst stanowi fragment książki rezydenta KGB w Polsce Siergieja A. Kormilca pod tytułem Dziennik niedokończony 1985-1988. Ukazała się ona w 2020 roku nakładem wydawnictwa Bellona.

Siergiej A. Kormilec

Siergiej Kormilec był funkcjonariuszem radzieckiej policji politycznej KGB, który w latach 1979-1988 pracował pod przykrywką dyplomaty w Ambasadzie ZSRR w Warszawie. Od 1985 roku do wyjazdu z Polski trzy lata później prowadził tajny dziennik, którego istnieniu nie wiedzieli nawet jego najbliżsi. Jego zapiski ukazały się nakładem wydawnictwa Bellona pod tytułem „Dziennik niedokończony 1985-1988”.

Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji. W celu zachowania jednolitości tekstu usunięto przypisy, znajdujące się w wersji książkowej. Tekst został poddany obróbce redakcyjnej w celu wprowadzenia większej liczby akapitów.

źródło: wielkahistoria.pl