Krakowscy kombatanci apelują o Order Orła Białego dla gen. Kuklińskiego

śp. gen. bryg. Ryszard Kukliński– pseudonim Jack Strong

Działające w Krakowie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowanie śp. gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego. Jego działacze podkreślają, że stulecie Bitwy Warszawskiej jest znakomitą okazją, by otrzymał on to odznaczenie.

Jak napisał rzecznik POKiN i były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego w Polsce dr Jerzy Bukowski, podjęta przez generała „z narażeniem życia własnego i rodziny samotna misja patriotyczna, dzięki której świat uniknął nuklearnej zagłady, a Polska odzyskała niepodległość, pozwala nazwać go jednym z największych bohaterów w najnowszej historii świata”.

– Gdyby nie dostarczone przezeń Amerykanom kluczowe informacje o sowieckim planie wywołania III wojny światowej, mogłaby ona wybuchnąć niosąc globalną zagładę. Najlepiej i najkrócej ujął to jeden z szefów CIA William Casey jednoznacznie stwierdzając: „nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak” – podkreślono w apelu do prezydenta.

Pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu nadano tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Stało się to podczas uroczystej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 1998 roku.

Działacze POKiN wskazują, że gen. Ryszard Kukliński wiernie służył sprawom narodowym nie oglądając się na konsekwencje, jakie mogą go za to spotkać i „walczył z tym samym śmiertelnym wrogiem Polski, z jakim zmagaliśmy się sto lat temu”, dlatego rocznica Bitwy Warszawskiej jest znakomitą okazją do uhonorowania go Orderem Orła Białego.

Ryszard Kukliński (1930-2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim, był oficerem Sztabu Generalnego. W 1971 r. z własnej inicjatywy podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Pod pseudonimem Jack Strong dostarczał Amerykanom informacje o strategicznych planach Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego. Uprzedził ich m.in. o planowanym wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

Z 7 na 8 listopada 1981 r. pułkownik Kukliński został wraz z żoną i dwoma synami potajemnie wywieziony z Polski. W USA został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA.

W 1984 r. Kukliński skazany został przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany. Wyrok ten został uchylony w 1995 r. przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego, na nowo podjęto śledztwo w sprawie Kuklińskiego, które zostało w 1997 r. umorzone, a pułkownik uniewinniony.

W latach 90. w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli w USA dwaj synowie Ryszarda Kuklińskiego. Wojskowy zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampa na Florydzie. Jego prochy złożono w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Jesienią 2016 r. prezydent Andrzej Duda na wniosek ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza mianował go pośmiertnie na stopień generała brygady.

Źródło:

Dodaj komentarz