Kontrowersje wokół apartamentów na Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej już kolejny raz w tym roku znalazło się na ustach wszystkich Polaków. Najpierw wielce kontrowersyjny pomysł aby upamiętnić bitwę o Monte Cassino skarpetami w czerwone maki, a teraz chodzi o drugi symbol narodowego bohaterstwa, o Westerplatte. Jak donosił 5 lipca portal trojmiasto.pl, gdańskie muzeum, które ma stworzyć na przejętym przez państwo półwyspie muzeum plenerowe, nosi się z zamiarem wybudowania na plaży przy Westerplatte oprócz parkingu na 180 miejsc postojowych, również budynku piętrowego z punktem obsługi turystów, sklepem z pamiątkami nawiązującymi do historii miejsca, salą restauracyjną oraz tarasem widokowym i małymi … apartamentami na wynajem w ilości sztuk pięciu, w związku z czym ogłosiło przetarg na projekt, a jego rozstrzygnięcie miało nastąpić 9 lipca.       

               
To spotkało się z bardzo ostrą krytyką internautów licznie komentujących doniesienie portalu, poszło o planowane w miejscu krwawych zmagań obrońców Westerplatte ze szturmującymi Niemcami … apartamenty. Tylko jeden komentujący zwrócił uwagę, że na całym świecie jest normalnie praktykowane to, że w obiektach muzealnych znajdują się pokoje dla gości, reszta nie zostawiła suchej nitki na poczynaniach rządzących, którzy przecież odebrali półwysep miastu aby zapewnić miejscu należny szacunek i godne traktowanie, a tu mają powstać apartamenty na grobach polskich obrońców. We wpisach wyczuwalne są zarzuty myślenia przez pryzmat kasy. Począwszy od stwierdzenia internauty podpisującego się Assus: ,,Nie ma żadnej świętości”, a skończywszy na komentarzu Stefana: ,,Tyle gadania o historii, o nadzwyczajnej wadze tego miejsca i co? Powstaną apartamenty. Litosci, czy ktos to zatrzyma?”.           

No i znalazł się, i to bardzo szybko bohater, który zatrzymał tę medialną burzę. Jak donosi portal trojmiasto.pl w tej sprawie interweniował sam szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, i zdążył w ostatniej chwili, jeszcze przed przedstawieniem oferty projektowej, bowiem 8 lipca na dzień przed planowanym rozstrzygnięciem przetargu Muzeum II Wojny Światowej wydało oświadczenie o unieważnieniu go i korekcie opisu przedmiotu zamówienia. Chodzi oczywiście o kontrowersyjne apartamenty, w których internauci już widzieli krewnych i znajomych królika. Jak czytamy na stronie ministerstwa szef resortu był w tej kwestii zasadniczy i stanowczy:           


,,W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami na temat budowy w ramach inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej „apartamentów na wynajem”, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu informuje, że nie wyraża zgody na budowę tego typu pomieszczeń (nawet o powierzchni 30 m kw.) na terenie inwestycji muzealnej. Minister wezwał odpowiedzialną za nadzór nad inwestycją dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do unieważnienia przetargu na realizację inwestycji na Westerplatte i opracowanie nowej dokumentacji przetargowej, która będzie uwzględniać cele edukacyjne i związane z charakterem instytucji”.            

Co na taką reakcję ministra internauci? Pochwał za dużo nie znajdziemy, a jeśli już, to nie brak przy ich okazji uszczypliwości w rodzaju wyszło na jaw, to nie miał wyjścia i zareagował, a przy okazji zapunktował i zrobił sobie jako stojący na straży poszanowania dla bohaterów narodowych świetną reklamę. Większość komentujących dopatrzyła się raczej robienia dobrej miny do złej gry, zastanawiając się nad tym kto zapłaci za marnowanie publicznych pieniędzy. Szczególne zdziwienie w sieci budzi fakt, że minister pomimo tego, że w radzie muzeum zasiadają jego ludzie dowiaduje się o projekcie budowy apartamentów na wynajem na ostatnią chwilę, w dodatku z mediów.           

Internauci zastanawiają się czy ministerstwo zareagowałoby gdyby media nie nagłośniły sprawy. Pojawiła się również myśl, że co chcą to i tak zrobią, wystarczy bowiem zmienić zapis apartament na wynajem w opisie przedmiotu zamówienia na coś co nie wywoła tak silnej negatywnej reakcji społecznej, może np. na kwatera edukacyjna i sprawa załatwiona.                             

Opracowanie BC 

Źródło: 

Dodaj komentarz