IPN w Szczecinie poszukuje świadków wydarzeń z 1952 roku

Jak donosi portal szczecin.tvp.pl prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni komunistycznej. Chodzi o działalność konspiracyjną na Pomorzu Zachodnim i zabójstwo Józefa Bosia ps. ,,Lot”, członka podziema niepodległościowego działającej na Podlasiu i Lubelszczyźnie grupy Władysława Łukasiuka ps. ,,Młot”. W związku z tym szczeciński oddział IPN poszukuje osób, które mogą rzucić jakiekolwiek światło na tę sprawę, nawet jeśli ich wiedza pochodzi jedynie z przekazów ustnych nieżyjących już osób.          

Jak wynika z informacji zebrnych przez szczeciński oddział IPN, Józef Boś od 1947 roku ukrywał się przed służbami bezpieczeństwa na Pomorzu Zachodnim, prowadząc nieprzerwanie działalność konspiracyjną. Aresztowanemu rok później przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Kamieniu Pomorskim Bosiowi udaje się uciec i ukrywa się przez kolejne cztery lata prowadząc aktywną działalność wymierzoną przeciwko polityce komunistycznej władzy, szczególnie prowadzonej, na szeroką skalę kolektywizacji wsi.          

Józef Boś ukrywał się pod nazwiskiem Franciszek Wilczak ,,w okolicach wsi Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty i Dobrzyń”. Nie byłoby to możliwe bez życzliwości i ogromnego wsparcia ze strony lokalnej społeczności. Według dotychczasowych ustaleń, Józef Boś najprawdopodobniej został zastrzelony w okolicach Krzepocina we wrześniu 1952 roku przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie. Nie jest też dotąd znane miejsce jego pochowku.       

Ktokolwiek wie coś na ten temat proszony jest o kontakt z OKŚZpNP IPN w Szczecinie z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 7, telefoniczny, mailowy lub listowny. Tel.: 91 312 94 03 lub 06, mail: marek.rabiega@ipn.gov.pl.      
Więcej na stronie:     https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/140175,Prokurator-IPN-w-Szczecinie-poszukuje-swiadkow-ws-zabojstwa-Jozefa-Bosia-w-1952-.html

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz