Dzisiaj 72. rocznica mordu na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Czy uda się odnaleźć miejsce jego pochówku?

Maj jest miesiącem nierozerwalnie związanym z pamięcią o  rotmistrzu Pileckim. To właśnie w maju obchodzimy w tym roku 119 rocznicę jego urodzin i 72 rocznicę dramatycznej śmierci z rąk oprawców komunistycznych służb bezpieczeństwa.            

Został zamordowany 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim przy Rakowieckiej i do tej pory nie udało się ustalić miejsca jego pochówku. Podobnie jak wielu innych ważnych postaci dla polskiej historii.               

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z historykami IPN, od 8 lat w ramach projektu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów starają się przywracać tożsamość polskim bohaterom.              

Wśród ekshumowanych szczątków z Łączki na warszawskich Powązkach, gdzie w masowych bezimiennych grobach chowano pomordowanych przez organy bezpieczeństwa nie trafiono na ślad DNA rotmistrza Pileckiego. Jak powiedział koordynator projektu PBGOT, genetyk i antropolog sądowy Andrzej Ossowski być może jego szczątki nigdy nie zostaną odnalezione   .                

Jest jeszcze inna hipoteza co do pochówku. Być może rotmistrz Pilecki celowo został pochowany w innym miejscu. Jak sugeruje dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, Krzysztof Kowalczyk:        

Mimo usilnych starań komunistycznych władz to się nie udało. W dodatku rotmistrz Pilecki stał się nie tylko naszym narodowym bohaterem, ale jak powiedział w rozmowie z PAP autor jego brytyjskiej biografii Jack Fairweather, może stać się wkrótce światową ikoną.

           
Więcej o brytyjskiej biografii rotmistrza Pileckiego „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” autorstwa Jacka Fairweather’a, która została w jednym z najważniejszych literackich konkursów w Wielkiej Brytanii – Costa Book Awards – uznana książką 2019 roku, przeczytamy na stronie:         
https://www.google.pl/amp/s/kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/6436409,autor-brytyjskiej-biografii-pileckiego-to-tylko-kwestia-czasu-nim-pozna-go-caly-swiat.html.amp?espv=1

Oprac. BC

Na podstawie 

  1. radioszczecin.pl,  
  2. kultura.dziennik.pl
  3. https://radioszczecin.pl/1,405780,rsnw-gdzie-spoczywa-rotmistrz-pilecki
  4. Obraz: Wikipedia

Dodaj komentarz