Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński nie zna narodowości jeńców obozowych?

Nagrody Dziedzictwa Kulturowego / Nagrody Europa Nostra zostały ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 r. i od tamtego czasu są przyznawane przez sieć Europa Nostra.

Bardzo dziwnym jest tekst zamieszczony na stronie Muzeum Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego z okresu II Wojny Światowej który miesza pojęcia i nie przekazuje wprost informacji o narodowościach ludzi mordowanych w Niemieckich Obozach Koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej na terenie II Rzeczypospolitej .

Dlaczego nie koryguje się tak kardynalnych błędów historycznych przed przyznawaniem nagród tym bardziej międzynarodowych przecież to jest wstyd nie mieć rozróżnienia między narodowością a pochodzeniem a w tym komunikacie jest to ewidentne bo na stronie Muzeum Auschwitz czytamy: cyt.” wystawa przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii. „I opisuje transformację Oświęcimia, zwykłego polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, w którym zamordowano ponad milion Żydów -/ czy pan Cywiński może wskazać na mapie świata w okresie do 1944r XX wieku gdzie w świecie znajduje się państwo ” ŻYD” – przecież to byli POLACY o ile byli z terenu Polski-przypis red./ oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości. Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się Polacy, Romowie i Sinti- gdzie leżą państwa – Roma i Stna- przecież to byli POLACY o ile byli z terenu Polski/ – przypis red., sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści -/ czy te grupy nie miały żadnej narodowości?- przypis red./. Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów- czy oni byli bez narodowości?- przypis red./, którzy stworzyli i zarządzali obozem” – podkreślono.

Pan dyrektor Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu otrzymując nagrodę międzynarodową ma obowiązek pilnować prawdy historycznej o swoim i naszym Narodzie polskim który nigdy nie wyróżniał osób za pochodzenie ale traktował wszystkich obywateli polskich jednakowo.

Zgodnie z komunikatem o nagrodzie należy oczekiwać skrupulatnego pilnowania prawdy historycznej która jest chlubą narodu polskiego który jako jedyny na taką skalę w świecie oddawał życie nieraz całymi rodzinami za ratowanie POLAKÓW pochodzenia żydowskiego ,romskiego i innych , należy taką chlubną historię narodu naszego przekazywać do szkół , publiczności i mediów.

Cyt:

„Ngroda to ważny sygnał. Wystawa spotyka się z bardzo dobrym przejęciem zarówno publiczności, jak i szkół czy mediów. Jest bardzo dobrą, nowoczesną, ogromną wystawą o dziejach obozu i jego ofiarach. Jednak dziś – dla mnie – niezmiernie ważne jest to, że ta historia odczłowieczania ofiar dotyka samego sedna naszej powojennej tożsamości. Niezależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej na świecie, każdy krok w tworzeniu świata bardziej bezpiecznego, przyjaznego, szanującego prawa człowieka jest krokiem w kontrze do wszelkiej ideologii nienawiści, rasizmu, antysemityzmu czy ksenofobii” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Źródło:

Źródłó: TVP 3 Kraków- Kultura

Dodaj komentarz