Drugie życie wrocławskiego „ogórka”

6 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował autobusem wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu. W ten sposób rozpoczął się strajk, którego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża – tak narodziła się wrocławska „Solidarność”.

O dramatycznych wydarzeniach sprzed 40 lat przypomina dziś tablica pamiątkowa i stojący na placu Centrum Historii Zajezdnia autobus Jelcz 043, zwany, ze względu na swój kształt, „ogórkiem”. Wkrótce zyska on drugie życie!

Kultowy „ogórek”, którym Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni dziś nie istnieje.

Okres stanu wojennego nie sprzyjał zachowaniu pamiątek świadczących o społecznym sprzeciwie wobec komunistycznego reżimu. Pojazd, który dziś stoi na placu Centrum Historii Zajezdnia to ten sam model autobusu – Jelcz 043. Dzięki współpracy dolnośląskich instytucji, pojawiła się szansa na to, by powrócił na wrocławskie ulice.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić projekt pod nazwą: „Drugie życie ogórka”. Do inicjatywy włączyły się Politechnika Wrocławska, NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk, Jelcz Spółka z o. o. oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o.

Rezultatem współpracy instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043
i przywrócenie jego wyglądu z 1980 r.

Zapraszamy do odwiedzenia fanpage’a „Drugie życie Ogórka”, gdzie są publikowane rozmaite treści związane z autobusem – raporty z postępów prac remontowych, ciekawostki techniczne i materiały archiwalne.

Michał Brzoza

  • Źródło: wroclaw.pl
  • Foto: facebook.com/OgorekZajezdnia

1 komentarz do wpisu “Drugie życie wrocławskiego „ogórka””

Dodaj komentarz