Dobra kultury w sieci. Wawel online

Kronika TVP3 Kraków

Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, 500 wirtualnych lekcji dla szkół – to część atrakcji „Darmowego listopada w Rezydencjach Królewskich”. W tym roku akcja odbędzie się wyłącznie online. „Nie poddajemy się do końca i staramy się dalej pracować” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Prowadzona od 2012 roku akcja „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich” to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne „Darmowy listopad 2020” będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.

Od piątku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z rezydencji królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach udostępnianie materiałów edukacyjnych.

W specjalnych sekcjach dedykowanych „Darmowemu listopadowi online” odbiorcy znajdą w każdym tygodniu m.in. trzy duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmy „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

Wirtualne zwiedzanie „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem” będzie poświęcone: 6 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, 9 listopada – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 13 listopada – Muzeum Zamkowemu w Malborku, 16 listopada – Zamkowi Królewskiemu na Wawelu, 23 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu.

Organizatorzy zapraszają także na pięć webinariów „Tu się dzieje historia”: 12 listopada – webinarium „Wizyty królewskie na Zamku w Malborku”, 19 listopada – webinarium „Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich”, 26 listopada – webinarium „Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”, 27 listopada – webinarium „Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej”, 30 listopada – webinarium „Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.)” z Zamku Królewskiego w Warszawie.

20 listopada o godz. 18 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: „Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie”, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.

Codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu „Darmowego listopada” dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

Więcej informacji o akcji „Darmowy listopad online” oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl; Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl; Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl; Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl; Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl; Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.Dziedziniec arkadowy na Wawelu będzie otwarty dla zwiedzających (fot. TVP3 Kraków) Dziedziniec arkadowy na Wawelu będzie otwarty dla zwiedzających (fot. TVP3 Kraków)

Źródło:

Kronika TVP3 Kraków

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz