Co się stanie z historyczną świetlicą dawnej Stoczni Szczecińskiej?

Jej właścicielem od 7 lat jest Urząd Miasta Szczecina i najwyraźniej nie ma wśród urzędników wystarczającej iskry, żeby projekt zagospodarowania schedy po Stoczni Szczecińskiej urzeczywistnić. Jak na razie już od kilku lat działania miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmierzające do przywrócenia świetności budynku dawnej świetlicy Stoczni Szczecińskiej, w której 40 lat temu robotnicy podpisali z komunistycznymi władzami PRL Porozumienia Sierpniowe, polegały tylko na słownych deklaracjach gotowości do współpracy, a w tym czasie stoczniowa świetlica, która była świadkiem niezwykle znaczących wydarzeń w historii powojennej Polski popadała w coraz większą ruinę. Szacunkowy koszt odnowienia historycznego budynku wzrósł w tym czasie już o ok. 30 mln zł.         

Teraz aby uniknąć odpowiedzialności za ten zły stan rzeczy, nadeszła pora na wzajemne oskarżenia. Szczeciński magistrat zrzuca winę na MKiDN, które pomimo starań szczecińskich władz polegających głównie na deklaracjach współpracy, kierowaniu próśb i zapytań do instytucji rządowych, niewiele w tej sprawie nie zrobiło, a ministerstwo jak czytamy w portalu 24kurier.pl odrzuca piłeczkę zarzucając władzom Szczecina brak działań, które pozwoliłyby na czynne włączenie się MKiDN do projektu zagospodarowania będącego własnością miasta budynku należącego do dawnej Stoczni Szczecińskiej.       

           
Szczecińskie władze złożyły ministerstwu propozycję odstąpienia trudnego do opieki dziedzictwa narodowego za symboliczną  … złotówkę. Ministerstwo chyba jednak nie jest tym zainteresowane, ponieważ w odpowiedzi na pytanie Kuriera Szczecińskiego dotyczące stanowiska w tej sprawie czytamy:                      

,,(…)władze Szczecina po raz kolejny umywają ręce od odpowiedzialności za dziedzictwo znajdujące się na terenie miasta, do opieki nad którym są zobowiązane”.  
Więcej o tym jak miasto Szczecin stało się właścicielem nieruchomości i jakie miało związane z tym plany na stronie:     https://dzieje.pl/aktualnosci/historyczna-swietlica-dawnej-stoczni-szczecinskiej-wlasnoscia-miasta

Opracowanie BC 
Źródło:  

Get involved!

Comments

No comments yet