Bydgoszcz jest Polska! Oto jak świętowała stulecie powrotu do Polski!

Tłumy bydgoszczan uczestniczyły w obchodach 100-lecia powrotu miasta do Polski. Z tej okazji na Starym Rynku odbyła się wyjątkowa inscenizacja historyczna zakończona wspólnym polonezem. Na Wyspie Młyńskiej mieszkańcy spotkali się grupami rekonstrukcyjnymi i skosztowali jubileuszowego tortu. Dziś odbyła się ceremonia patriotyczna z udziałem wojska.

Oficjalne obchody związane ze 100-leciem powrotu Bydgoszczy do Polski rozpoczęły się w sobotę, 18 stycznia. Program wydarzeń był bardzo bogaty – mieszkańcy mogli wybierać spośród wydarzeń odbywających się na bydgoskiej Starówce, w muzeach, czy Bibliotece Publicznej.

W południe na Moście Staromiejskim otwarto wystawę „Moja rodzina, moje miasto na historycznej fotografii”- to niezwykły zbiór kilkudziesięciu zdjęć, na których zobaczymy jak bydgoszczanie spędzali wolny czas, gdzie pracowali oraz jak zmieniło się nasze miasto na przestrzeni lat. Wystawa potrwa do końca lutego.

Zaraz potem, w Poczcie Dębów Honorowych został oznaczony Dąb Stulecia. Uroczystego odsłonięcia nazwy dokonały prawnuczki pierwszego prezydenta wolnej Bydgoszczy, adwokata Jana Maciaszka. Poczet Dębów Honorowych wzbogacił się o Dąb 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

W godzinach popołudniowych na Wzgórzu Dąbrowskiego, w gronie harcerzy i harcerek, odsłonięto flagę państwową i odśpiewany został hymn narodowy. W rekonstrukcji w pełnym umundurowaniu historycznym oraz wspólnym śpiewaniu pieśni wojskowych wzięli także udział posłowie na sejm oraz miejscy radni.

W niedzielę, w godzinach porannych zastępca prezydenta Michał Sztybel razem z wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Ireneuszem Nitkiewiczem i Lechem Zagłobą-Zyglerem złożyli kwiaty pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego i tablicami Jana Teski, Jana Biziela i Ignacego Rochona.

W ciągu dnia na bydgoskie ulice wyruszył zabytkowy tramwaj „O”, w którym uczniowie VII LO przygotowali specjalny program na stulecie.

W południe rozpoczęło się spotkanie z historią na Wyspie Młyńskiej. Bydgoszczanie wybijali jubileuszowe monety, robili pamiątkowe zdjęcia, odwiedzali frymark z rękodziełem i daniami regionalnymi. Nie zabrakło wystawy historycznego umundurowania i broni. Na zakończenie bydgoszczanie mogli skosztować tortu przygotowanego przez Jowitę Woszczyńską, mistrzynię świata w dekorowaniu tortów.

Fot. Piotr Wargacki

Przy ul. Niedźwiedzia, w restauracji APTEKA, można było obejrzeć makietę Starego Rynku z 1920 roku przygotowaną przez Macieja Bakalarczyka, menedżera Starego Miasta i Śródmieścia, w ramach projektu Podwórko Tajemnic.

Najważniejsze widowisko odbyło się oczywiście na Starym Rynku. O godz. 14 bydgoszczanie zbierali się na płycie Rynku oraz przed ratuszem, by przenieść się w czasie i zobaczyć jak sto lat temu miasto Bromberg zostało Bydgoszczą.  

Dokładnie sto lat temu, w sali posiedzeń Rady Miejskiej w ratuszu dokonał się „wiekopomny akt przejęcia władzy” i oddania Bydgoszczy Odrodzonej Polsce. W tym nadzwyczajnym wydarzeniu brali udział m.in.: Józef Wierzbicki, Jan Teska, dr Jan Biziel oraz aptekarz Władysław Kużaj. To tutaj przyjechał Jan Maciaszek, pierwszy komisaryczny Prezydent Bydgoszczy, który odebrał klucz do miasta.

Podczas rekonstrukcji mogliśmy zobaczyć jak na placu zwanym dawniej fryderykowskim pojawiły się wkraczające do miasta polskie wojska obsypywane przez bydgoszczan kwiatami.

Na koniec bydgoszczanie uczestniczyli w tanecznym korowodzie, który w rytmie poloneza, polskiego tańca narodowego, wspólnie poprowadził polskie oddziały w stronę Wyspy Młyńskiej. Na zakończenie mieszkańcy mogli skosztować wyjątkowego, przygotowanego specjalnie na tę okazję jubileuszowego tortu oraz krupnika styczniowego.

W poniedziałek, 20 stycznia zostały odsłonięte pamiątkowe tablice z okazji 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. W uroczystości wziął udział  zastępca prezydenta Michał Sztybel. Tablice zostały poświęcone ojcom polskiej niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, gen. Józefowi Hallerowi oraz Wojciechowi Korfantemu.

W dniu dzisiejszym odbyła się również oficjalna ceremonia wojskowa. Pod biało-czerwoną flagą odśpiewano hymn państwowy. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej złożono kwiaty, żołnierze oddali również salwę honorową, by upamiętnić bohaterów stulecia.

Prezydent Rafał Bruski przywitał gości: przedstawicieli władz rządowych, parlamentarzystów ziemi bydgoskiej, reprezentantów władz samorządowych, przedstawicieli Wojska Polskiego, oficerów krajów sojuszniczych, służących w bydgoskich jednostkach NATO, przedstawicieli kościołów, konsulów honorowych oraz delegacje wyższych uczelni i szkół.

W uroczystości wzięli również udział reprezentanci wojewódzkich i miejskich służb, inspekcji i straży, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Administracji Skarbowej, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych i pozarządowych oraz bydgoszczanie przybyli na dzisiejszą uroczystość.

W poniedziałek, 20 stycznia rozpoczęła się także dwudniowa konferencja naukowa pt. „Na drodze do niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego.

Źródło: www.bydgoszcz.pl

Dodaj komentarz