Bohaterski harcerz Joachim Joachimczyk pomógł ocalić Gdynię podczas II wojny światowej

Joachim Joachimczyk – fotoreporter, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego, w dużym stopniu przyczynił się do ocalenia Gdyni, organizując akcję B2. Jego biograficzny film pt. „Tajemnice Joachima” wyprodukowała Telewizja Polska oddział w Gdańsku przy wsparciu finansowym prezydenta miasta Gdyni – poinformował portal gdansk.tvp.pl (https://gdansk.tvp.pl/46751402/premiera-filmu-dokumentalnego-o-joachimie-joachimczyku). Dzięki zorganizowanej przez Joachimczyka akcji B2 Tajny Hufiec Harcerski pod jego komendą sporządził a następnie przekazał aliantom dokładne plany umocnień hitlerowskich w okupowanej Gdyni, dzięki czemu i podczas nalotów brytyjskiego lotnictwa, i podczas ataku wojsk sowieckich na Gdynię zniszczeniu uległy jedynie ww. umocnienia oraz punkty oporu nieprzyjaciela.

W czasie Powstania Warszawskiego Joachimczyk znalazł się w Warszawie i walczył z bronią w ręku. Po upadku powstania dokonał brawurowej ucieczki z transportu, przedostał do Gdyni i został ostatnim komendantem THH.

Po wojnie przez wiele lat ukrywał swoją tożsamość w obawie przed represjami wymierzonymi w żołnierzy AK.

Podporucznik Joachim Joachimczyk zmarł 4 maja 1981 roku w Gdańsku.