Archiwum Państwowe w Przemyślu zorganizowało wirtualną wystawę „Święto Morza”

„Święto Morza” w Przemyślu. Choć położony jest 700 kilometrów od Bałtyku – w latach 30-tych ubiegłego wieku w mieście organizowano huczne obchody. Pokazuje to najnowsza wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Przemyślu. Część wyjątkowych zdjęć prezentowanych na ekspozycji udało się zdobyć w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Marsz. Piłsudski, adm. Świrski i min. Prystor w porcie wojennym w Gdyni w 1930 roku

Święto morza było pomysłem działającej w II Rzeczypospolitej – Ligi Morskiej i Kolonialnej. Jej oddział był także w Przemyślu. I właśnie tu – między innymi w 1933 roku zorganizowano wielkie obchody. Trwały aż 5 dni i miały patriotyczny charakter. Angażując nie tylko władze i wojsko, ale także wielu mieszkańców. Najpierw w przemyskich świątyniach różnych obrządków odprawiono msze za poległych w obronie Ojczyzny. Później uroczystości przeniosły się nad San.

W centrum Przemyśla zorganizowano defiladę, była też zbiórka pieniędzy na fundusz floty wojennej. Do tego koncerty i bale. Podczas których zachęcano do wyjazdów nad morze – także na wypoczynek. Gdzie jeszcze można było spędzić kiedyś urlop – pokazuje druga wystawa zatytułowana „Pora na wakacje”. Także ta ekspozycja prezentowana jest na stronie internetowej przemyskiego archiwum.

Pocztówki pokazujące znane miejscowości wypoczynkowe – także te z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku – udało się pozyskać w ramach projektu „Archiwa rodzinne Niepodległej”. Podobnie było w przypadku większości zdjęć dotyczących święta morza. Pracownicy przemyskiego archiwum zachęcają kolejne osoby do dzielenia się takimi wyjątkowymi pamiątkami. Możne je przekazać do archiwum albo udostępnić do zeskanowania.

Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności

Dodaj komentarz