90. rocznica urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego. Człowieka, który wstrząsnął komuną i zniweczył plany ZSSR na III Wojnę Światową na terenie Polski

Ryszard Kukliński – 23 maja 1984 roku w tajnym procesie Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na rozkaz Związku Radzieckiego zaocznie skazał na karę śmierci i konfiskatę majątku płk. Ryszarda Kuklińskiego, uznając go winnym „zdrady państwa(sic!) i dezercji”.

Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, zastępca szefa zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a od 1970 roku tajny współpracownik CIA. Miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów, również tych zawierających plany strategiczne ewentualnej wojny państw Układu Warszawskiego zależnych od ZSRR z krajami NATO. Planów III wojny światowej widzianych oczami Moskwy. W latach 1971-1981 Ryszard Kukliński przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów wojskowych w nadziei, że w ten sposób Polskę przed tą wojną uchroni.

Kraków uczcił pamięć generała Ryszarda Kuklińskiego. Człowieka, który wpłynął na bieg historii. Pod pseudonimem „Jack Strong” uprzedził Amerykanów między innymi o planowanym wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Dziś przypada 90. rocznica jego urodzin.

Szkoda, że o tak wybitnym Polaku nie robi się godnej i powszechnej oprawy, która byłaby świetnym wzorem dla młodych Polaków, a i dorosłych skłaniała do refleksji.

A.K.

Dodaj komentarz