80. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości przy pomniku Matki Sybiraczki w Zielonej Górze

10 lutego minęła 80. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Związek Sybiraków w Zielonej Górze zaprosił mieszkańców na patriotyczne obchody tej bolesnej dla wielu polskich rodzin rocznicy. Msza, przemarsz ze sztandarami i uroczystość przy pomniku Matki Sybiraczki miały przypomnieć tragiczną prawdę o zesłaniach. Podróży pełnej cierpienia i strachu. Rozdzielenia z rodziną. Oderwania od ojczyzny. Nieludzkich warunków życia. Obozów pracy. Smutnych narodzin i wyzwalającej śmierci. 
„To data, o której zapomnieć nam nie wolno. Dla Sybiraków ta data jest bolesna jak rana. Po raz pierwszy wywożono nie pojedyncze osoby, ale całe grupy. Jechaliśmy w podróż nieznaną. Ze łzami w oczach i bólem serca opuszczaliśmy naszą ojczyznę, która została zabrana przez okupanta sowieckiego. Straciliśmy nasz kraj rodzinny. Jechaliśmy w bydlęcych wagonach o chłodzie i głodzie”.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku Związek Sowiecki przeprowadził pierwszą z czterech wielkich akcji deportacyjnych polskich obywateli. 140 tys. osób, głównie rodzin urzędników, wojskowych, pracowników kolei i pracowników leśnych ze wschodu kraju zostało z niewielkim dobytkiem zamkniętych w bydlęcych wagonach i powiezionych w nieznane. Wielu z nich już nigdy nie zobaczyło swoich rodzin.

Szacuje się, że w czasie akcji deportacyjnych mogło być  wywiezionych nawet 2 miliony Polaków. Sybirakom powoli odchodzącym w przeszłość bardzo zależy na tym aby młode pokolenia Polaków poznały dobrze ten przejmujący fragment historii swojego kraju i narodu, tym bardziej, że niewielu już pozostało jej naocznych świadków.  

„Przerażające wieści o wywiezionych w lutym rozchodziły się powoli, niczem krew przesiąkająca przez bandaże. Krążyły historie o głodzie, chorobach, zimnie i o ciałach porzuconych przy torach. Ludzie modlili się. Mieli nadzieję, że to tylko pogłoski. W głębi dusz wszyscy znali prawdę. Plama krwi rosła. Groźba dalszych wywózek wisiała w powietrzu. Kiedy znów przyjdą? Czy przyjdą po nas?”     

                                                                                                                                                                    Więcej na stronie:
https://dzieje.pl/artykulyhistoryczne/luty-1940-deportacja-polakow-na-sybir-relacje-ofiar

Na podstawie gazetalubuska.pl,  dzieje.pl

Get involved!

Comments

No comments yet