60. rocznica śmierci gen. Hallera – 30% albo L

fot. Adam Zakrzewski

4 czerwca 1960 roku zmarł gen. Józef Haller. W 60. rocznicę jego śmierci władze miasta uczczą pamięć Honorowego Obywatela Miasta Torunia.

W czwartek o godz. 9:00 Prezydent Miasta Torunia złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera.

W dniu rocznicy śmierci gen. Hallera na starówce będzie można spotkać rekonstruktorów historycznych, którzy w mundurach Błękitnej Armii będą prezentować musztrę żołnierską oraz pokażą, jak władać szablą. Na ochotników będzie czekała komisja poborowa do wojsk gen. Hallera – tę atrakcję przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży. Punkt rekonstruktorów będzie działał pod Krzywą Wieżą. Pokazy i inne atrakcje zaplanowano na godziny: 11:00, 14:00, 15:00 oraz 16:00.

Honorowy Obywatel Torunia gen. Józef Haller (1873-1960) jest jednym z bohaterów toruńskiej niepodległości. Podczas I wojny światowej służył najpierw w armii austriackiej, następnie został dowódcą II Brygady Legionów. W 1918 r. na czele Polskiego Korpusu Posiłkowego przy armii austriackiej, przedostał się na stronę rosyjską. Po wyjeździe do Francji stworzył tam słynną „Błękitną Armię”. Razem z nią powrócił do kraju w 1919 r. i walczył na froncie ukraińskim. Dowodził także wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. W wojnie polsko-bolszewickiej mianowany dowódcą Armii Ochotniczej. Pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii. W latach 1920-1927 poseł na Sejm. Związany ze środowiskami prawicowymi uznawany był za politycznego przeciwnika marszałka Piłsudskiego. Po przewrocie majowym przeniesiony w stan spoczynku. Cieszył się dużą popularnością szczególnie w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Tytuł Honorowego Obywatela Torunia odebrał 18 stycznia 1921 r., w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów. W czasie II wojny światowej na emigracji, pełnił w latach 1940-1943 funkcje ministra oświaty w rządzie gen. Sikorskiego.

torun.pl ; Autor: Adrian Aleksandrowicz; Data publikacji: 03 czerwca 2020

Dodaj komentarz