31 grudnia 1932 roku polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – 30% alb0 L

Uważa się, że złamanie szyfru było jednym z najważniejszych sukcesów kryptograficznych, które skróciło II wojnę światową i uratowało wiele istnień ludzkich.

Polacy osiągnęli sukces z pomocą ppłk. Maksymiliana Ciężkiego z przedwojennego Biura Szyfrów, absolwenta Oficerskiej Szkoły Łączności w Zegrzu, który był (jeszcze jako kapitan) wykładowcą, obok mjr. Franciszka Pokornego i inż. Antoniego Pallutha, na kursie kryptologii. W styczniu 1929 r. prof. Zdzisław Krygowski z Uniwersytetu Poznańskiego zorganizował taki kurs, na który skierowano wyróżniających się studentów matematyki, którzy biegle mówili po niemiecku. Najzdolniejszymi absolwentami i jednocześnie współpracownikami Biura Szyfrów zostali właśnie: Rejewski, Różycki i Zygalski.

źródło: historykon.pl

1 komentarz do wpisu “31 grudnia 1932 roku polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – 30% alb0 L”

  1. I’ve been searching for hours on this topic and finally found your post. totosite, I have read your post and I am very impressed. We prefer your opinion and will visit this site frequently to refer to your opinion. When would you like to visit my site?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz