Bydgoszcz – miasto muzyki

Miasto Bydgoszcz złożyło aplikację do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. O tym, czy Bydgoszcz zostanie miastem muzyki, przekonamy się w listopadzie.

Muzyka w Bydgoszczy była od początku XX wieku elementem towarzyszącym przemianom społecznym i cywilizacyjnym. Najambitniejsze wizje rozwoju kulturalnego miasta wiązały się z jego kulturą muzyczną. Aplikacja do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest naturalną konsekwencją ewolucji podejścia do kultury, która w Bydgoszczy trwa od około 10 lat – od Bydgoskiego Kongresu Kultury i następujących po nim wydarzeń  (Pakt dla Kultury, Agenda 21, Obywatelska Strategia Rozwoju Kultury).

– Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w tworzenie naszej aplikacji – pełnomocnikowi prezydenta, pracownikom Biura Kultury Bydgoskiej i Miejskiego Centrum Kultury za intensywną pracę. Wszystkim nam bardzo zależało, żeby nasza aplikacja była jak najlepsza. Wierzę, że uda nam się dołączyć do grona Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki – mówiła podczas dzisiejszego spotkania zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO przewiduje 7 obszarów kreatywności. Są to: muzyka, film, literatura, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa, design i art media. Bydgoszcz aplikuje do Sieci jako miasto muzyki.

– Bydgoszcz – bez względu na to, czy byłaby miastem muzyki, sportu, filmu czy jakiejkolwiek innej dziedziny – musi być przede wszystkim kreatywna. Po to aplikujemy do Sieci, żeby w obszarach zrównoważonego rozwoju, przez pryzmat kultury, a w naszym mieście szczególnie przez pryzmat muzyki, osiągnąć lepsze życie dla mieszkańców. To jest najważniejszy cel bycia w sieci UNESCO – mówiła dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska.

Cele programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO to m.in.: zwiększenie świadomości znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału, równość, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych oraz zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze (zwłaszcza dla grup defaworyzowanych).

– Kultura jest miastotwórcza, buduje tożsamość miasta, jest też doskonałym elementem promocji. Dziś jesteśmy w trakcie czy w przededniu ogromnych inwestycji infrastrukturalnych w kulturę, takich jak Teatr Kameralny, Młyny Rothera czy czwarty krąg Opery Nova. Planowana jest rozbudowa Filharmonii Pomorskiej, są też rządowe zapewnienia o rozbudowie Akademii Muzycznej. To daję inwestycje na ogromną sumę, ale to nie pieniądze dają potencjał – potencjał dają ludzie – mówił dyrektor Biura Promocji Łukasz Krupa.

Projekty, które już teraz realizują cele sieci to m.in.:
• Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej „Drums Fusion”,
• „Strony/struny” – projekt łączący rap i poezję,
• – Fonomo Film & Music Festival,
• – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”,
• – Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku czy
• – Bydgoska Akademia Jazzu.

Sieć Miast Kreatywnych to nie tylko imprezy, które już się odbywają. UNESCO każe nam patrzeć w przyszłość. Planowane projekty, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie to: Nowe instrumenty (zmiany społecznej), Take Part Fest, Machinaria, Muzyka Nowa, Od smyka do smyczka i Międzynarodowa Akademia Chóralna Seniorów. O szczegółach wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/bydgoszcz-miasto-muzyki/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz