8 marca odbyła się gala kół gospodyń wiejskich w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej

Aktywne, przedsiębiorcze, pełne wigoru, chęci i pomysłów – takie są kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. W niedzielę (8 marca) w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji święta wszystkich pań odbyło się spotkanie kobiet z kujawsko-pomorskiej wsi.

Życzenia mieszkankom regionu złożyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

– Szanowne panie, mieszkanki województwa kujawsko-pomorskiego, z okazji Dnia Kobiet składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia i spełnienia marzeń, satysfakcji z realizowanych działań, a także wielu chwil radości spokoju i wytchnienia od codziennych trosk

– życzył wszystkim paniom marszałek Piotr Całbecki.

Podczas spotkania zgromadzone panie oraz zaproszeni goście obejrzeli występ kabaretu EWG „Zrozumieć Kobietę”, także wysłuchali koncertu studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej i zespołów ludowych Jezioranie i Polskie Kwiaty. Na zakończenie wspólnie śpiewali piosenki okazjonalne i patriotyczne.

Spotkanie zorganizował Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy. Samorząd województwa reprezentowali również członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek.

KGW w regionie

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonuje blisko 800 kół gospodyń wiejskich. W każdej gminie działa od kilku do kilkunastu takich organizacji. Koła zrzeszają od 10 do 100 pań. Dzięki ich zaangażowaniu społeczność ma możliwość bliższego poznania tradycji swojego regionu. To one pielęgnują lokalną tradycję i kulturę, integrują mieszkańców, występują w ludowych zespołach. To dzięki nim tożsamość i bogata kultura kujawsko-pomorskiej wsi są wciąż żywe.

Samorząd województwa od lat współpracuje z tymi organizacjami. Członkinie KGW co roku przygotowują wystawę stołów wigilijnych, która towarzyszy organizowanej przez Urząd Marszałkowski wigilii samorządowej.

Włączają się też aktywnie w obchody wojewódzkich dożynek. Są również głównymi inicjatorkami wytwarzania promujących nasz region produktów i potraw lokalnych.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Foto: Filip Kowalkowski

Dodaj komentarz