760 tys. złotych na remont klasztoru w Wigrach na Suwalszczyźnie

Są kolejne pieniądze na remont Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Do siedziby wigierskich kamedułów trafi 760 tys złotych.

Pieniądze pochodzą z dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu ochrony zabytków. W ramach programu pomoc finansową na łączną kwotę ponad 104 mln zł otrzymało 375 zabytków.

Wigierski klasztor zakwalifikował się jako jeden z pierwszych obiektów do dofinansowania i otrzyma 760 tys złotych. Za uzyskane środki zostanie przeprowadzony remont murów oporowych. Wzmocnione zostaną również zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Klasztor Kamedułów w Wigrach położony jest w malowniczym zakątku Suwalszczyzny – nad jeziorem Wigry. Sacrum tego miejsca to symboliczna sala kapitularza klasztornego położona w centralnej części budynku Kaplicy Kanclerskiej.

Wzgórze wigierskie odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając, a na Janie Kazimierzu kończąc. Przyjeżdżali tam wielcy architekci, malarze, poeci. Klasztor w Wigrach odwiedził w czerwcu 1999 roku święty Jan Paweł II.

Obecnie zespołem klasztornym zarządza fundacja Wigry Pro

Źródło: radio5.com.pl

Foto: Wikpedia/polimerek

1 komentarz do wpisu “760 tys. złotych na remont klasztoru w Wigrach na Suwalszczyźnie”

Dodaj komentarz