Prezydent Dulkiewicz w sporze z MON o Westerplatte i organizację obchodów wybuchu II wojny światowej

Prezydent Dulkiewicz w sporze o Westerplatte i organizację obchodów wybuchu II wojny światowej zarzuca władzy ,,totalitaryzm”, a wiceszef MON samorządowi buntowniczego Gdańska ,,upolitycznienie”.            

 Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte to ciągle gorący temat mimo, że zgodnie z zapowiedzią ministra Błaszczaka z lipca, MON oficjalnie przejęło już pieczę nad uroczystościami, odbierając tym samym dotychczasowe gospodarzenie w uroczystościach miastu Gdańsk. I żeby nie było żadnych wątpliwości, kto na tym terenie rządzi, Muzeum II Wojny Światowej w trybie natychmiastowej wykonalności przejęło decyzją wojewody pomorskiego tereny na półwyspie Westerplatte z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, Willą Podoficerską i Wartownią nr 3, należące dotąd do Gdańska.   

       
Prezydent Dulkiewicz licząca na jakikolwiek dialog w tej sprawie, próbowała jeszcze swoich sił proponując MON pójście na ustępstwa i wspólne organizowanie tegorocznych obchodów, spotkała się jednak ze stanowczym NIE ministerstwa. Komentarz wiceministra MON w tej sprawie sugeruje chęć postawienia do pionu władz Gdańska, których mocno napięte relacje z rządem PiS są faktem znanym nie od dziś. Jak czytamy w portalu wiadomosci.wp.pl, Ociepa stwierdził, że ,,samorząd nie jest od uprawiania polityki”, oraz, że ,,obchody wybuchu II wojny światowej to nie wydarzenie lokalne a uroczystość o charakterze międzynarodowym”:         


– (…) Czymś naturalnym jest, że skoro to polski żołnierz bronił Westerplatte, to właśnie MON organizuje te obchody.             

 

Prezydent Gdańska jak donosi portal dorzeczy.pl mimo dyplomatycznej wypowiedzi na antenie radia Tok FM, że ,,nie prowadzi sporu z resortem obrony” i ,,w sprawie upamiętnienia poległych zawsze będzie gotowa do rozmów ze Zjednoczoną Prawicą” nie odmówiła sobie ostrej krytyki działań rządu:     

       
– Niestety, powiem to mocno. Mamy w Polsce do czynienia z totalitarnym rządem.

Bitwa o Westerplatte nie jest jeszcze zakończona. Władze Gdańska nie składają broni. Jak podaje portal dziennikbaltycki.pl ze źródeł nieoficjalnych wynika, że władze miasta jako jeden z wariantów kontrdziałania nie wykluczają zaskarżenia bezprawnej zdaniem samorządowców decyzji o przejęciu Westerplatte do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.            

Jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl: ,,w miejskim serwisie pojawiła się treść opinii prezydent Gdańska, do wniosku złożonego przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej (dotyczącym zarządzania terenem w imieniu Skarbu Państwa, przyp.), w którym włodarz wytyka niekompletność oraz całą serią błędów formalnych, jej zdaniem, dyskwalifikujących dokument”.               

Więcej na stronie: 

https://dziennikbaltycki.pl/sprawa-przejecia-westerplatte-trafi-do-sadu-administracyjnego-miasto-uwaza-ze-decyzje-wydano-w-oparciu-o-niekompletny-wniosek/ar/c1-15121755

Opracowanie BC 

Na podstawie dorzeczy.pl,  wiadomosci.wp.pl,  dziennikbaltycki.pl 

https://dorzeczy.pl/kraj/150302/dulkiewicz-o-obchodach-na-westerplatte-to-teren-gdanska.html

https://wiadomosci.wp.pl/obchody-na-westerplatte-wiceszef-mon-wladze-gdanska-sa-wyjatkowo-upolitycznione-6542586985416833v?amp=1

Obraz: Holger Weinandt

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Obro%C5%84c%C3%B3w_Wybrze%C5%BCa

Dodaj komentarz