100-lecie powrotu Tucholi do Polski. Wystawa w Tucholskim Ośrodku Kultury.

Ta wystawa to tak naprawdę pierwszy akord całego cyklu imprez z okazji 100-lecia powrotu Tucholi do Polski. Dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią i architekturą miasta to niebywała gratka!

Otwarcie wystawy pt. „Jesteś” odbyło się w Tucholskim Ośrodku Kultury 10 stycznia (piątek). Jest to zbiór wyjątkowych fotografii i pocztówek, które przedstawiają ulice Tucholi i Koślinki mniej więcej od roku 1870 do wybuchu II wojny światowej. Oglądając kolejne reprodukcje (a te są sporych rozmiarów: 50×35 cm, a nawet 100×70 cm!) można poczuć się jak w wehikule czasu.

Wiele radości sprawiało przybyłym na wernisaż odkrywanie tego, w jakiej części miasta zostało wykonane zdjęcie, na które akurat patrzą .Pasja, która służy pokoleniom. Przygotowanie wystawy, której kuratorką jest Agnieszka Joppek z TOK-u, nie byłoby możliwe, gdyby nie unikatowe zbiory Zenona Wędzickiego. W sali wystaw zaprezentowano łącznie (w antyramach i formie cyfrowej) około 100 oryginalnych pocztówek i fotografii należących właśnie do Wędzickiego. Wysokiej jakości skany opisywanych materiałów wykonał z kolei Mariusz Słomiński. Na wystawę przybyło wielu gości. Ciekawie o zainteresowaniach Zenona Wędzickiego mówił zastępca burmistrza Tucholi – Tomasz Stybaniewicz.

Moją ogromną pasją są motocykle. Jednak tylko ja z tego korzystam. A dodatkowo żona denerwuje się za każdym razem, kiedy przygotowuję się na przejażdżkę. Z pasją Zenona jest zupełnie inaczej. Dzięki temu, że zbiera i archiwizuje tak wyjątkowe materiały, będą mogły z tego korzystać następne pokolenia. Młodzi mają dzięki temu możliwość poznać historię miasta 

– mówił Stybaniewicz.

Tak się szczęśliwie złożyło, że na przełomie lat 90. i 2000 lokalny tygodnik zaczął drukować tucholskie pocztówki. No ale to były tylko przedruki.  Pierwszych kilka, oryginalnych pocztówek, dostałem od mojego teścia, który jest tu dzisiaj na sali. […]. Nie zdradzę chyba wielkiej tajemnicy, że kupowanie pocztówek w rodzinnym mieście, zwłaszcza starych, jest bardzo trudne. Bo zasada  jest taka, że wysyła się je stąd w świat. Tucholskie pocztówki ściągałem nawet z Nowego Jorku 

– opowiadał z kolei podczas wernisażu sam Zenon Wędzicki.

Historia przenosi się do Internetu

Podczas piątkowego spotkania Agnieszka Joppek mówiła o jeszcze jednym projekcie. Na portalu społecznościowym Facebook powstał fanpage o nazwie: Tuchola 1920 na żywo, link znajdziecie TUTAJ. Tuchola 1920 na żywo to projekt cyfrowy, który pozwala doświadczyć życia w Tucholi w styczniu 1920 roku, tak jakby miało ono miejsce tu i teraz. Można spodziewać się ciekawej formy „spotkań” z postaciami, które były lub mogły być świadkami wyjątkowych wydarzeń. Część z nich będzie bohaterami fikcyjnymi, inni wpisali się w historię miasta. Szukajcie Tuchola 1920 na żywo na Facebooku! Projekt ten współtworzą uczniowie tucholskiego Nowodworka – pod opieką Martyny Olejnik.   Wystawa „Jesteś” będzie dostępna w Tucholskim Ośrodku Kultury do 31 stycznia. Więcej na jej temat napiszemy także w jednym z kolejnych „Tygodników Tucholskich”. Poniżej prezentujemy fotorelację z wernisażu.

Kamil Tail kamil@tygodnik.pl

Fotorelacja z wystawy na stronie Tygodnika Tucholskiego

Źródło: tygodnik.pl

Get involved!

Comments

No comments yet