Współpraca zachodniopomorskich policjantów, zajmujących się poszukiwaniem zaginionych zabytków, ze społeczeństwem

Dzięki współpracy zachodniopomorskich policjantów – Wydziału Prewencji KWP zajmujących się poszukiwaniem zaginionych zabytków – ze społeczeństwem, odnalazł się jeden z przedmiotów wpisanych na listę zaginionych skarbów historii regionu.     

Proboszcz parafii Chrystusa Króla na Skolwinie studiując publikację policji dotyczącą historii kościoła rozpoznał zaginione po 1998 roku secesyjne naczynie z mosiądzu na wodę święconą z początku XX wieku, które ktoś podrzucił na teren plebanii.       

Jak podaje portal 24kurier.pl:  „Funkcjonariusze ustalili, że 120-letnie naczynie na wodę święconą, ktoś podrzucił na teren plebanii, prawdopodobnie po nieudanej próbie sprzedaży na skupie złomu. Naczynie nosi ślady uszkodzeń ornamentu zdobiącego obrzeże kociołka, co najprawdopodobniej miało utrudnić jego identyfikację”.       

„Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z szczecińskich kościołów min.: cynowych lichtarzy z 1797 roku z kościoła seminaryjnego, XIX-wiecznej monstrancji z kościoła na Stołczynie, barokowego epitafium epitafium z ok. 1759 roku, rzeźby Chrystusa z ok. 1750 roku, dwóch figur Ewangelistów z ok. 1650 roku z bazyliki pw. św. Jakuba, barokowej wapiennej płyty nagrobnej z ok. 1650 roku z kościoła pw. św. Jana Ewangelisty, XIX-wiecznych: ikony z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora, krucyfiksu, mosiężnej monstrancji, naczynia na wodę, kadzielnicy z 1891 roku oraz dwóch koron ślubnych z cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja”.       

Na podstawie 24kurier.pl 
https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/zlodziej-podrzucil-na-plebanie-zaginiony-zabytek/

Oprac. BC

Obraz TheDigitalWay z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet