W Archidiecezji Gdańskiej dyspensa od osobistej obecności na mszach świętych

Do 29 marca wierni mieszkający na terenie Archidiecezji Gdańskiej są zwolnieni z obowiązku udziału w mszach świętych – poinformował portal dziennikbaltycki.pl (https://dziennikbaltycki.pl/metropolita-gdanski-udzielil-diecezjanom-dyspensy-od-obowiazku-uczestnictwa-we-mszy-sw-do-29-marca-parafie-organizuja/ar/c1-14855369?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=CampaignName).

Jak podaje portal metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź „przychylił się do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski o udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca br. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy nie będzie grzechem. Dotyczy to wiernych w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz wszystkich osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Metropolita gdański, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, kan. 1245 i 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) udzielił takiej dyspensy wiernym archidiecezji gdańskiej. Ponadto, jak zaleca KEP, kapłani oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny”. 

Rada Stała KEP przypomniała w specjalnym komunikacie, że „przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą”. 

Portal informuje także, że parafie rezygnują ze sprawowania mszy św. i zachęcają wiernych do śledzenia transmisji w Internecie. 

I tak, kościół św. Jana w Gdańsku będzie zamknięty w niedzielę 15 marca, a msza niedzielna odbędzie się bez udziału wiernych i będzie transmitowana online – na kanale Youtube Urzędu Marszałkowskiego. Duszpasterstwo Akademickie Jezuitów WINNICA zaprasza z kolei „na wspólną modlitwę Anioł Pański z prośbą, aby Bóg zachował nas od wszelkiego zła” od poniedziałku (16.03) do piątku (20.03) o godz. 12 na facebooka duszpasterstwa. „Po modlitwie krótki komentarz do Ewangelii z dnia i duchowe Q&A”.

Oprac. ŁC

Obraz TheoRivierenlaan z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet