Uciec od świata, który zwariował

Kariera oraz pogoń za pieniędzmi i dobrami materialnymi stały się wyznacznikiem XXI wieku i doprowadziły do wynaturzenia zachowań ludzkich oraz negatywnie wpłynęły na stan ducha i zdrowia współczesnego człowieka. I nie zaradziły temu nawet tak dynamicznie rozwijające się trendy zdrowego stylu życia, służące również głównie do robienia wielkich pieniędzy. Do tego dodajmy czas wszechogarniającego szaleństwa na punkcie wcale nie aż tak zabójczego jak go malują koronawirusa i mamy obraz człowieka nieradzącego sobie z życiem, które jest mu coraz bardziej odbierane kuriozalnie dla jego ratowania, człowieka ogłupionego, wystraszonego, zestresowanego i znerwicowanego, z coraz gorzej działającym układem odpornościowym na dokładkę, a przecież chyba nie o to chodziło?!           

Jednym słowem świat pędzi coraz szybciej naprzód i to niestety w bardzo złym kierunku, nie pozostawiając człowiekowi czasu na chwile refleksji. Zniewolenie przez wytwory cywilizacji oraz utrata swobód obywatelskich od kiedy politycy zaczęli walczyć z obywatelami zamiast z wirusami z powodu rzekomej zarazy, pęd do uznania i dostatku, a teraz również utrata środków do życia powodują, że gubimy po drodze siebie i zapominamy o tym co w życiu jest najważniejsze. I chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłączyć się z tego szaleństwa choć na chwilę aby znaleźć w samotności dystans do siebie i tego co się wokół nas dzieje. Każdy kto poszukuje wytchnienia, ciszy i zapomnienia w modlitwie ma teraz możliwość pobyć z samym sobą z dala od cywilizacji w Pustelni Bożego Miłosierdzia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.          

Nie jest to pierwsze tego typu miejsce w naszym kraju, ale jak dotąd największe, zajmuje bowiem powierzchnię aż 11 hektarów. Pustelnia Bożego Miłosierdzia jest położona na końcu świata niedaleko wsi Kołtki pomiędzy Białym Borem a Miastkiem w powiecie szczecineckim. W głębi lasu znajdziemy tam budynek kaplicy i położonych z dala od siebie kilkanaście domków-pustelni zapewniających korzystającym z ich dobrodziejstw w tym samym czasie ciszę i swobodę. W każdej chatce pustelnika skromne, ale wystarczające warunki bez dostępu do zniewalających wytworów cywilizacji – jedna izba z wydzieloną częścią modlitewną, małą łazienką i niewielkim korytarzykiem, a do tego żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym, nawet z innymi pustelnikami.            

Jak czytamy w portalu szczecin.tvp.pl opiekunami domków-pustelni oraz osób, dla których ucieczka od cywilizacji i zwrócenie się do Boga może stać się najlepszym rozwiązaniem problemów codziennego zagonienia będą trzej bracia ze Wspólnoty Braci Miłosiernego Pana. Jeden z nich, brat Wawrzyniec w wypowiedzi cytowanej przez portal szczecin.tvp.pl zapewnia, że ich posługa będzie dla pustelników prawie niezauważalna: ,,My będziemy po to, żeby im zagwarantować posiłek i będziemy musieli strzec tego miejsca, żeby oni tutaj mieli ciszę”.                 

Zarządzający diecezją biskup Edward Dajczak 29 czerwca z rocznym poślizgiem poświęcił pustelnię, bowiem doniesienia z początku ubiegłego roku mówiły o czerwcu 2020, ale nikt nie przewidywał wtedy jeszcze, że koronawirusowe szaleństwo popsuje wszystkim szyki. Hierarcha kościelny cytowany przez portal szczecin.tvp.pl ma nadzieję, że pustelnia stanie się nie tylko miejscem wsparcia, ale również niezwykłych przeżyć duchowych:         


,,Musi wejść w głąb swojego życia i odkryć może sprawy, których może by nigdy nie odkrył, ale to jest błogosławieństwo mam taką nadzieję, że to tak będzie”. 


Pustelnia Bożego Miłosierdzia już od końca wakacji będzie dostępna dla każdego potrzebującego, również dla osób świeckich, i co nie bez znaczenia pobyt w pustelni jest bezpłatny. Osoby skłócone z życiem czy zagubione będą mogły skorzystać z niezwykłych możliwości psychicznego i duchowego uzdrawiania poprzez odpoczynek od świata i kontakt z Bogiem. Pustelnia ma być też miejscem nowicjatu Braci Miłosiernego Pana, którzy będą sprawować opiekę nad potrzebującymi ciszy i spokoju pustelnikami.                

A tak na marginesie sprawy, takie wakacje od życia i spojrzenie na swoje poczynania i całą tę niezdrową sytuację z rzekomą pandemią z boku przydałoby się wszystkim przemęczonym ratowaniem zdrowia i życia politykom oraz ekspertom odpowiedzialnym za niczym nie uzasadnione lockdowny, zamordyzm sanitarny i przynoszącą korzyści jedynie koncernom farmaceutycznym szczepionkową propagandę.               

Opracowanie BC 


Źródło:   

Dodaj komentarz