Święto Matki Bożej Rzeszowskiej Patronki Miasta – wysłać pyt o L

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej zaczęły się już w poniedziałek. W następne dni Bazylikę Ojców Bernardynów odwiedzały zgodnie z tradycją kolejne grupy osób, z różnych części Podkarpacia. Uczestnicy Pielgrzymki Rodzin i Służb Mundurowych.

Pierwsze wielkie uroczystości odpustowe odbyły się w Rzeszowie w stulecie koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej we wrześniu 1863 roku. Zgromadziły wtedy podobno 100 tysięcy osób. Z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej i przemyskiej. Przez całe lata centralnym dniem uroczystości był dzień 8 września Święto Narodzenia Matki Bożej. Teraz ich główną częścią jest 12 września Święto Matki Bożej Rzeszowskiej. Ustanowił je w roku w 2008 papież Benedykt XVI. Choć już wcześniej uchwałą Rady Miasta Rzeszowa Matka Boża z Sanktuarium Ojców Bernardynów została ogłoszona patronką Rzeszowa. Tegoroczny odpust rozpoczął się w poniedziałek.

Wczoraj w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, w ramach przygotowań do uroczystości odpustowych, modlili się członkowie grup apostolskich, ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła i Rycerzy Kolumba. Wcześniej w czwartek młodzież zrzeszona m.in. w Ruchu Światło-Życie, Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Liturgicznej Służbie Ołtarza. W środę członkowie żywego różańca. Dziś kończąca uroczystości odpustowe Msza Święta w Ogrodach Bernardyńskich jest też jak co roku zakończeniem Pielgrzymki Rodzin i Służb Mundurowych Podkarpacia.

Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności