„Prorok” – konferencja przed spektaklem o losach prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego

Konferencja przed spektaklem”Prorok” – spektakl o losach prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego

W Zarzeczu przedstawiono kulisy powstawania spektaklu :Prorok” w reżyserii Rafała Sawickiego. Będzie opowiadał o losach prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który podczas II wojny światowej ukrywał się niedaleko Przeworska. Projekt przygotowuje Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas.

Fabuła spektaklu „Prorok” opiera się na autentycznych wydarzeniach. W scenariuszu wykorzystano sprawozdania, dokumenty i historie tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, którzy przez 35 lat inwigilowali Stefana Wyszyńskiego: najpierw jako księdza, biskupa, a później Prymasa Polski. Do udziału w spektaklu zaproszono aktorów scen warszawskich. Wystąpią m.in. Dorota Bzdyla, Tomasz Drabek i Jerzy Zelnik, który wciela się w postać Prymasa Wyszyńskiego.

Spotkanie z twórcami spektaklu zorganizowano w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. To tu od kwietnia do czerwca 1942 roku ukrywał się ksiądz Stefan Wyszyński. Mieszkał w „pokoju żółtym”, odprawiał nabożeństwa w kaplicy dworskiej, a nawet udzielił ślubu jednemu z Dzieduszyckich hrabiemu Janowi.

Pokazy przedpremierowe spektaklu odbędą się 13 września w Jarosławiu i 14 września w Rzeszowie. Kolejne zobaczą mieszkańcy m.in. Horyńca Zdroju, Przemyśla, Przeworska i Stalowe j Woli. Oprócz przedstawienia będzie można także obejrzeć wystawę „Prymas Stefan Wyszyński. Historia życia”. Tworzą ją fotografie pochodzące ze m.in. ze zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Źródło:TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz