Postępowanie kanoniczne w sprawie zaniedbań abp Głódzia będzie miało ciąg dalszy

Czy byłemu metropolicie gdańskiemu zostanie udowodnione tuszowanie przestępstw seksualnych wśród księży na podległym mu terenie?            

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź nie będzie cieszył się na razie zasłużoną emeryturą. Jak donosi bowiem portal dziennikbaltycki.pl Nuncjatura Apostolska poinformowała o wszczęciu kolejnej fazy postępowania w sprawie nadużyć seksualnych wobec dzieci w archidiecezji gdańskiej i zaniedbań w ich wyjaśnianiu przez ówczesnego zarządzającego metropolitę gdańskiego. Do przeprowadzenia postępowania został wyznaczony metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wstępnie prowadził czynności wyjaśniające w tej sprawie.             

Watykan we wnioskach kard. Nycza, który po wstępnym dochodzeniu zauważył przesłanki wskazujące na zasadność zarzutów wobec zarządzającego archidiecezją gdańską abp Głódzia, o tuszowanie przypadków pedofilii wśród podległych mu księży, najwyraźniej również dopatrzył się nieprawidłowości i uchybień, skoro podjął decyzję o jego kontynuacji i to mimo tego, że abp Głódź przeszedł już w stan spoczynku.              

Jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl według publicysty Tomasza Terlikowskiego stanowisko Watykanu może być spowodowane nie tylko skalą zaniedbań byłego metropolity gdańskiego, ale również uspokojeniem sytuacji w archidiecezji, koniecznością zamknięcia wszystkich bulwersujących opinię publiczną spraw oraz przywróceniem ładu i porządku przed przekazaniem jej w ręce następcy abp sen. Głódzia.          

Co ciekawe to będzie pionierskie postępowanie kanoniczne dotyczące zaniedbań oraz odpowiedzialności za nie hierarchy kościelnego, i to nie tylko w Polsce. W związku z tym trudno ocenić z jakimi konsekwencjami będzie się musiał zmierzyć były metropolita gdański, gdyby zarzuty o tuszowanie przypadków przestępstw seksualnych wśród podległych mu duchownych zostały udowodnione.             

Więcej na stronie:       https://dziennikbaltycki.pl/kardynal-nycz-poprowadzi-postepowanie-w-sprawie-abp-seniora-slawoja-leszka-glodzia-jest-komunikat-nuncjatury-apostolskiej/ar/c15-15274616

Opracowanie BC 
Źródło:      

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz