Posługa kobiet w Kościele Katolickim cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Jak donosi portal gorzow.tvp.pl zielonogórska parafia pw. św. Stanisława Kostki może pochwalić się sukcesami na polu działań promujących w ramach realizacji trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem ,,Eucharystia daje życie”, formację precentorek. Chodzi o posługę kobiet podczas liturgii, która w polskim Kościele Katolickim dotąd, mimo, że nie jest to żadne nowum, nie jest bardzo rozpowszechniona.            
Aż 8 parafianek jest już czynnie zaangażowanych w posługę podczas nabożeństw, a kolejne dwie są w trakcie szkolenia składającego się z części teoretycznej i praktycznej, które na kilka miesięcy zostało przerwane przez ograniczenia tzw. pandemii. Do ich zadań w ramach współpracy ludzi świeckich z duchownymi należy nie tylko śpiewanie psalmów podczas eucharystii oraz czytanie komentarzy, ale również koordynowanie działań liturgicznych poza prezbiterium, takich jak ułożenie modlitwy wiernych czy przygotowanie procesji z darami i komentarzy do darów podczas uroczystości kościelnych.          

Precentorki nie tylko wspomagają w zadaniach ceremoniarzy, którą to funkcję mogą wypełniać jedynie mężczyźni, ale ich zadaniem jest również aktywizacja wiernych do czynnego i świadomego udziału w życiu liturgicznym parafii.   

Więcej na temat programu duszpasterskiego ,,Eucharystia daje życie” i idei formacji precentorek na stronach:      
https://m.niedziela.pl/artykul/133136/nd/Cicha-kobieca-obecnosc-przy-oltarzu

https://m.niedziela.pl/artykul/146169/nd/Eucharystia-daje-zycie

Opracowanie BC 


Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz