Nowy ordynariusz archidiecezji gdańskiej ma już wizję działania

Na 28 marca zaplanowano uroczyste objęcie archidiecezji gdańskiej przez następcę Sławoja Leszka Głódzia, arcybiskupa Tadeusza Wojdę, dotychczasowego metropolity białostockiego. Wierni lokalnego Kościoła katolickiego pokładają wielkie nadzieje w nowym zwierzchniku diecezji w kwestii uporządkowania nabrzmiałych za poprzednika spraw, którego sposób zarządzania wzbudzał wiele kontrowersji oraz sprzeciwów, i to nie tylko wśród katolików świeckich, ale również samych duchownych.         

           
Jak donosi portal dziennikbaltycki.pl nowy metropolita gdański rozpoczął swoją kolejną misję od zapoznania się ze ,,specyfiką Kościoła lokalnego”. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć społeczność oraz poznać trawiące ją problemy i odnaleźć język, którym najlepiej można będzie komunikować się z powierzonymi kapłanowi wiernymi, głosząc Słowo Boże.

Hierarcha nie zamierza też uciekać od nierozwiązanych przez poprzednika spraw trudnych i delikatnych dotyczących przypadków pedofilii wśród księży. Zapowiedział podjęcie działań wspólnie ze Stolicą Apostolską w celu ich ostatecznego wyjaśnienia, a co najważniejsze zapobiegania niedopuszczalnym nadużyciom seksualnym.             

Poza uporządkowaniem spraw duchownych w archidiecezji gdańskiej zamierza również prowadzić politykę większej otwartości na współpracę z katolikami świeckimi i dać zielone światło do współdziałania w głoszeniu Ewangelii świeckim stowarzyszeniom katolików i organizacjom kościelnym. Takie podejście dało osobom protestującym wcześniej przeciwko sposobowi zarządzania Kościołem gdańskim przez arcybiskupa Głódzia nadzieję na uleczenie sytuacji w archidiecezji oraz jej zjednoczenie. Są gotowe do współpracy z metropolitą. W ich gronie nawet posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

(Więcej na stronie: https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Poslanka-Lewicy-pisze-do-nowego-metropolity-i-zaprasza-go-do-wspolpracy-n154113.html).                                   

25 marca  w rocznicę ustanowienia archidiecezji gdańskiej odbyła się wewnętrzna uroczystość kanonicznego jej objęcia przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę, natomiast ingres zaplanowano na 28 marca o godz. 14.30 w Katedrze Oliwskiej. Z powodu ograniczeń epidemicznych wstęp do archikatedry przewidziany jest wyłącznie dla przedstawicieli duchowieństwa, wiernych świeckich i mediów. Dla wszystkich chcących uczestniczyć w obrzędach przewidziano telebim przed świątynią oraz transmisję uroczystości przez stacje TVP3, TV Trwam i Radio Plus.            

Więcej o nowym metropolicie gdańskim na stronie:       https://www.gdansk.pl/wiadomosci/z-bialegostoku-do-gdanska-papiez-wybral-nowego-metropolite-gdanskiego-to-abp-tadeusz-wojda,a,190788

Opracowanie: BC

Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz