Na stronie archidiecezji gdańskiej pojawiły się zasady mające uchronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Archidiecezja gdańska  wprowadza program prewencyjny przeciw pedofilii

           
W archidiecezji gdańskiej, którą po odejściu na emeryturę arcybiskupa Głódzia do momentu ogłoszenia jego następcy zarządza tymczasowo biskup elbląski Jacek Jezierski, nastąpiły jak donosi portal gp24.pl oczekiwane od dawna przez wiernych zmiany.                          

Chodzi o rozliczanie przypadków pedofilii wśród księży. Jednym z zarzutów do byłego już metropolity gdańskiego było to, że nie przykładał należytej wagi do sprawy, a nawet tuszował przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez podległych mu księży.             

Co prawda nowy administrator nie zabrał się za ściganie i rozliczanie księży w tej materii, ale zrobił krok naprzód dotyczący działań zapobiegawczych. Na stronie archidiecezji gdańskiej pojawił się bowiem dokument wytycznych w celu ochrony dzieci i młodzieży.          

Opublikowane zasady prewencyjne mające uchronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym dotyczą nie tylko osób duchownych i konsekrowanych, ale również świeckich. Wszyscy, którzy wykonują posługę duszpasterską i wychowawczą wobec nieletnich na terenie archidiecezji zostali zobowiązani do zapoznania się z wytycznymi i podpisania deklaracji o ich przestrzeganiu oraz wzięcia na siebie całkowitej odpowiedzialności za popełnione czyny:       

„Przyjmuję, że odpowiedzialność karną oraz cywilną za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności ponosi sprawca jako osoba fizyczna”.       

Z dokumentu wynika, że w pracy z dziećmi i młodzieżą oprócz wykorzystywania seksualnego i stosowania jakichkolwiek form przemocy zabronione są też m.in. indywidualne spotkania natury towarzyskiej nawet za zgodą rodziców, udział dziecka w jakichkolwiek działaniach duszpasterskich bez pisemnej zgody rodziców i dotyczy to również prowadzonej korespondencji w mediach społecznościowych, spotkania w pomieszczeniach innych niż służbowe, sponsorownie dzieciom czegokolwiek bez wiedzy i zgody rodziców czy wspólne nocowanie opiekunów z dziećmi podczas wyjazdów.            

Księża, którzy dowiedzą się o przypadkach pedofilii, nawet jeśli nie są tego pewni, zostali zobligowani do natychmiastowego powidamiania o tym przełożonych, opiekunów prawnych dziecka i delegata do spraw ochrony dzieci i młodzieży. W przypadkach, które chroni tajemnica spowiedzi duchowni mają za zadanie zachęcać spowiadających się do zgłoszenia sprawy delegatowi ds. ochrony dzieci i młodzieży osobiście.            

Cały dokument na stronie: https://www.diecezja.gda.pl/komunikaty/6046-zasady-ochrony-dzieci-i-mlodziezy-w-praktyce-wychowawczo-duszpasterskiej-archidiecezji-gdanskiej

Opracowanie BC 
Na podstawie gp24.plhttps://gp24.pl/zasady-ochrony-dzieci-w-archidiecezji-gdanskiej-dokument-powstal-pod-kierunkiem-biskupa-jacka-jezierskiego/ar/c1-15174506


Obraz Myriam Zilles z Pixabay

2 komentarze do wpisu „Na stronie archidiecezji gdańskiej pojawiły się zasady mające uchronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym”

  1. what is chloroquine [url=https://chloroquineorigin.com/#]aralen phosphate chloroquine phosphate[/url] chloroquine phosphate vs chloroquine sulphate

    Odpowiedz

Dodaj komentarz