Manifest komunistyczny Franciszka: Prawo do własności prywatnej nie jest absolutne i nietykalne

Papież Franciszek powiedział, że prawo do własności prywatnej nie jest „absolutne i nietykalne”. Uczynił to w przesłaniu do sędziów, którzy zajmują się prawami socjalnymi w Ameryce i Afryce. Wcześniej potępił karę śmierci.

W wystąpieniu wideo, rozpowszechnionym przez Watykan, papież oświadczył, że trzeba zbudować „nową sprawiedliwość społeczną wychodząc od przesłanki, że tradycja chrześcijańska nigdy nie uznała prawa do własności prywatnej za absolutne i nietykalne” i zawsze podkreślała jego „funkcję socjalną”.

– Prawo własności jest drugorzędnym prawem naturalnym, pochodzącym od prawa, jakie mają wszyscy, zrodzonego z uniwersalnego przeznaczenia dóbr stworzonych – wyjaśnił Franciszek. – Nie ma mowy o sprawiedliwości społecznej, jeśli jest oparta na nierównościach i oznacza koncentrację bogactwa – oznajmił.

Jak zauważył, „jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by omijać, lekceważyć sytuacje, które bezpośrednio nas nie dotykają”.

Papież zaapelował do sędziów

Zaapelował również do sędziów o kierowanie się wartościami solidarności i sprawiedliwości w „walce ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa, nierówności, braku pracy, ziemi i domu”, „przeciwko tym, którzy odmawiają praw społecznych i związkowych”. Wzywał, by zwalczać „mentalność prowadzącą do wykorzystywania innych, zniewalania ich i odbierania im godności”.

W swoim przesłaniu papież zachęcał sędziów, by wydawali wyroki, które będą „poezją leczącą rany ubogich” oraz „chroniącą Ziemię”. – To poezja, która chroni, wyzwala, żywi – dodał. – Sędzio, nie rezygnuj z takiej szansy – apelował Franciszek.

Wcześniej na papieskim profilu Pontifex na Twitterze Franciszek wskazał, że odrzucając karę śmierci pokazuje się, że możliwe jest uznanie niezbywalnej godności każdego człowieka. „Pamiętajmy, że nawet zabójca nie traci swej osobowej godności i Bóg sam czyni się jej gwarantem” – nauczał papież.

https://www.tvp.info/51108525/papiez-franciszek-o-prawie-do-wlasnosci-prywatnej?fbclid=IwAR22rIu0vcloU46j5lSWP2OeKRfcFpDqmHeWszrZP8amHw3s1Q4r7Ka0KXY

Wszyscy wstają, oklaski na stojąco i wspólny śpiew :

fot. ANSA/PAP/EPA

https://youtu.be/orFvL7QzArk

4 komentarze do wpisu „Manifest komunistyczny Franciszka: Prawo do własności prywatnej nie jest absolutne i nietykalne”

Dodaj komentarz