Kościół pw. św. Wawrzyńca w Babimoście został wyniesiony do rangi sanktuarium

21 listopada w rocznicę ocalenia Babimostu przed epidemią cholery biskup Tadeusz Lityński odprawił w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca uroczystą mszę podczas, której ogłosił go sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej. Miejscem modlitwy za walczących z chorobami zakaźnymi. To dziesiąte miejsce tej rangi na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.          

Jest ono o tyle niezwykłe, że łączy się z cudownym ocaleniem mieszkańców Babimostu przed prawdziwie zabójczą zarazą dziesiątkującą ludność w XVIII wilku, które ówcześnie żyjący przypisywali wstawiennictwu i opiece patronki parafii Pani Babimojskiej. Obraz z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem Jezus pochodzący najprawdopodobniej z XV wieku wpisał się na stałe w historię parafii i miasta za sprawą cudu, który zdarzył się 310 lat temu.            

Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl dzięki żarliwej modlitwie do Matki Bożej Babimojskiej o ocalenie, kiedy szybko rozprzestrzeniająca się zaraza pojawiła się już w oddalonych tylko o 5 km Chobienicach, mieszkańcom Babimostu udało się wyjść z opresji cało. Zabójcza choroba nagle zatrzymała się, a wdzięczni mieszkańcy złożyli śluby czcić Najświętszą Maryję Pannę, przedstawioną w babimojskim obrazie, po wsze czasy, obchodząc co roku święto jej ofiarowania i powstrzymując się wtedy od pracy.              

Co ciekawe w przypadku niedotrzymania obietnicy zobowiązali się przyjąć nie tylko na siebie nałożone kary, ale również na swoich potomnych. Kult Gospodyni Babimojskiej przetrwał jednak tylko do początku XX wieku. W okresie międzywojennym cudowny obraz mimo tego, że kult maryjny odegrał znaczącą rolę w podtrzymywaniu na tych ziemiach polskości, został w parafii zastąpiony innym, a złożone w 1710 roku śluby zostały przez lokalną społeczność zapomniane.           

Jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl dopiero powojenny proboszcz parafii ks. Józef Janicki przywrócił kult maryjny kiedy w 1968 roku na powrót uroczyście umieścił poddany wcześniej renowacji obraz w bocznym ołtarzu parafialnego kościoła, który ze względu na niezwykłą moc Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej stał się w dzisiejszych czasach szczególnie ulubionym miejscem pielgrzymek Kół Gospodyń Wiejskich i Diecezjalnych Spotkań Kobiet.         

  
Więcej na stronie:      
https://gazetalubuska.pl/w-lubuskiem-mamy-nowe-sanktuarium-matki-bozej-gospodyni-babimojskiej/ar/c1-15305519

Opracowanie BC  
Źródło:    

Get involved!

Comments

No comments yet