21 listopada w rocznicę ocalenia Babimostu przed epidemią cholery biskup Tadeusz Lityński odprawił w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca uroczystą mszę podczas, której ogłosił go sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej. Miejscem modlitwy za walczących z chorobami zakaźnymi. To dziesiąte miejsce tej rangi na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Jest ono o tyle niezwykłe, że łączy się z cudownym ocaleniem mieszkańców Babimostu przed prawdziwie zabójczą zarazą dziesiątkującą ludność w XVIII wilku, które ówcześnie żyjący przypisywali wstawiennictwu i opiece patronki parafii Pani Babimojskiej. Obraz z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem Jezus pochodzący najprawdopodobniej z XV wieku wpisał się na stałe w historię parafii i miasta za sprawą cudu, który zdarzył się 310 lat temu.
Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl dzięki żarliwej modlitwie do Matki Bożej Babimojskiej o ocalenie, kiedy szybko rozprzestrzeniająca się zaraza pojawiła się już w oddalonych tylko o 5 km Chobienicach, mieszkańcom Babimostu udało się wyjść z opresji cało. Zabójcza choroba nagle zatrzymała się, a wdzięczni mieszkańcy złożyli śluby czcić Najświętszą Maryję Pannę, przedstawioną w babimojskim obrazie, po wsze czasy, obchodząc co roku święto jej ofiarowania i powstrzymując się wtedy od pracy.
Co ciekawe w przypadku niedotrzymania obietnicy zobowiązali się przyjąć nie tylko na siebie nałożone kary, ale również na swoich potomnych. Kult Gospodyni Babimojskiej przetrwał jednak tylko do początku XX wieku. W okresie międzywojennym cudowny obraz mimo tego, że kult maryjny odegrał znaczącą rolę w podtrzymywaniu na tych ziemiach polskości, został w parafii zastąpiony innym, a złożone w 1710 roku śluby zostały przez lokalną społeczność zapomniane.
Jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl dopiero powojenny proboszcz parafii ks. Józef Janicki przywrócił kult maryjny kiedy w 1968 roku na powrót uroczyście umieścił poddany wcześniej renowacji obraz w bocznym ołtarzu parafialnego kościoła, który ze względu na niezwykłą moc Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej stał się w dzisiejszych czasach szczególnie ulubionym miejscem pielgrzymek Kół Gospodyń Wiejskich i Diecezjalnych Spotkań Kobiet.
Więcej na stronie:
https://gazetalubuska.pl/w-lubuskiem-mamy-nowe-sanktuarium-matki-bozej-gospodyni-babimojskiej/ar/c1-15305519
Opracowanie BC
Źródło:
- https://gazetalubuska.pl/w-lubuskiem-mamy-nowe-sanktuarium-matki-bozej-gospodyni-babimojskiej/ar/c1-15305519
- https://gorzow.tvp.pl/50907773/kosciol-pw-sw-wawrzynca-w-babimoscie-zostal-ogloszony-sanktuarium-matki-bozej-gospodyni-babimojskiej
- Obraz https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Wawrzy%C5%84ca_w_Babimo%C5%9Bcie, Petroniusz
tadalfil https://tadalisxs.com/ maxim peptide tadalafil citrate
zithromax strength https://zithromaxes.com/ zithromax indication
chlorquine [url=https://chloroquineorigin.com/#]aralen buy online[/url] cloroquine