Kapsuła czasu na szpicy kościoła w Jemiołowie

Wojewodztwo lubuskie, powiat świebodziński, gmina Łagów, wieś Jemiołów. 
To małe miejsce na świecie, w którym mieszka ok. 300 mieszkańców też codziennie odciska swój ślad w życiu gminy, powiatu, województwa, kraju i świata. Lokalna społeczność, która od wielu lat skupiona była na ratowaniu wieży kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wreszcie dopięła swego. W tym zabytkowym kościele z końca XVII wieku została od podstaw wykonana drewniana więźba z ceglanymi wypełnieniami oraz nowa wieża pokryta łupkiem.  


13 lutego została umieszczona na szpicy wieży kościoła w Jemiołowie kapsuła czasu, wykonana własnoręcznie przez mieszkańców wsi nie tylko z myślą o potomnych. Tak społeczność postanowiła tworzyć i przekazywać historię tego miejsca, ich małej ojczyzny nie tylko następnym pokoleniom, ale poszerzać wiedzę obecnych mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży. Do kapsuły trafiły materiały i przedmioty dotyczące cyklicznych wydarzeń odbywających się we wsi i tradycji  przekazywanych przez mieszkańców Jemiołowa z pokolenia na pokolenie. 


Bogata przedwojenna i powojenna historia wsi i okolic została udokumentowana widokówkami, folderami informacyjnymi o Jemiołowie i okolicach, zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, tekstami o czasach przedwojennych, materiałami z wydarzeń powojennych oraz starymi i nowymi zdjęciami kościoła. Do kapsuły trafiły też mapa, aktualna gazeta i pendrive z fotografiami. Wszystkie przedmioty zostały poświęcone. 


Więcej na jemiolow.net

Fot. ze strony https://scaf-rusztowania.pl/

Dodaj komentarz