Jeffrey Sachs (pierwszy z lewej) i papież Franciszek na spotkaniu z młodzieżą w Watykanie / Źródło: wrforum.org
Jak poinformowało papieskie biuro prasowe, 25 października Franciszek mianował nowego członka zwyczajnego Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, powołanej w roku 1994 przez Jana Pawła II. Nominatem jest ekonomista Jeffrey Sachs, znany ze współtworzenia programów gospodarczych w krajach dotkniętych komunizmem, m. in. tzw. planu Balcerowicza w Polsce.
„Papież Franciszek mianował Jeffreya Sachsa, architekta Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Sachs, ekonomista keynesowski, jest także orędownikiem kontroli populacji, apologetą Chin i zwolennikiem Berniego Sandersa” – skomentował na Twitterze Edward Pentin, wieloletni rzymski korespondent, pisarz i publicysta katolicki.
działacz ONZ na rzecz „zrównoważonego rozwoju” i depopulacji globalnej
Obecnie Sachs pełni funkcje dyrektora Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Columbia University w Nowym Jorku i przewodniczącego Sieci Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) przy ONZ. Od kilku lat był stałym gościem w Watykanie, występując jako mówca przy okazji rozmaitych konferencji i poruszając tematy od edukacji do zagadnień etycznych. Jeffrey Sachs był także uczestnikiem Synodu Amazońskiego w 2019 roku i międzynarodowej konferencji online pt. „Ekonomia Franciszka”.
Jako doradca trzech kolejnych sekretarzy ONZ Sachs „zasłużył” się m. in. propagując ograniczenie dzietności w skali globalnej poprzez kolportowanie promowanie środków antykoncepcyjnych. „Sukces w obniżaniu wysokich wskaźników dzietności zależy od utrzymania dziewcząt w szkole, zapewnienia dzieciom przeżycia oraz zapewnienia dostępu do nowoczesnego planowania rodziny i środków antykoncepcyjnych” – pisał w 2011 roku.
Kanclerz Papieskiej Akademii: „Teraz się zmienił”
Catholic News Agency zapytała o tę wypowiedź kanclerza Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, abp Marcelo Sáncheza Sorondo, który stwierdził, że tak Sachs wypowiadał się kiedyś, a „teraz się zmienił”. Zdaniem argentyńskiego biskupa Jeffrey Sachs pojawia się tak często w otoczeniu papieża Franciszka, „ponieważ integruje Magisterium Kościoła i papieża Franciszka z ekonomią, stawiając w centrum osobę ludzką i dobro wspólne”.
W sposób dwuznaczny Sachs wypowiedział się na temat aborcji podczas jednej z watykańskich konferencji. „Dostęp do aborcji to wybór pozostawiony każdemu narodowi. Cele Zrównoważonego Rozwoju i Agenda 2030 nie wspominają o aborcji ani nie promują aborcji” – mówił.