Jak wesprzeć działania w obronie prześladowanych chrześcijan

8 listopada już po raz 12 Kościół katolicki w Polsce zorganizował akcję zbiórki środków w ramach obchodzonego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczna pomoc koordynowana przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie będzie skierowana do chrześcijan z Republiki Środkowoafrykańskiej, jednego z najbiedniejszych i najbardziej zacofanych krajów na świecie.           

Jak donosi portal gdansk.tvp.pl dyrektor gdańskiej Caritas ks. Janusz Steć zaapelował do lokalnych wiernych o wspieranie wspólnot chrześcijańskich w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie najczęściej dochodzi do aktów przemocy i prześladowań z powodów religijnych. Krwawe ataki na chrześcijan mają tam miejsce na porządku dziennym.         

Z raportu przygotowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wynika, że najbardziej prześladowaną na świecie grupą wyznawców religijnych są właśnie … chrześcijanie. Średnia miesięczna liczba ofiar śmiertelnych wśród nich z powodu przekonań religijnych to aż 345 osób!               

Jak pokazały ostatnie protesty dotyczące wyroku TK w sprawie aborcji, w Polsce również doszło do niespotykanej dotąd fali ataków na Kościół katolicki. Co prawda ofiar śmiertelnych jeszcze nie ma, ale skala wyzwolonej agresji jest tak wielka, że może mieć to w przyszłości bardzo niebezpieczne konsekwencje.                                     
Na razie jeszcze lokalne wspólnoty chrześcijańskie czują się  Polsce na tyle komfortowo i bezpiecznie, że nie kryją swoich przekonań i wspierają chrześcijan potrzebujących pomocy nawet z odległych zakątków świata. Jak czytamy w portalu gdansk.tvp.pl w regionie pomorskim od wielu lat prowadzone są działania misyjne wspierające głodującą, żyjącą w prymitywnych warunkach, często bez dostępu do wody i edukacji ludność Afryki.          

Społeczność rumskiej parafia Św. Józefa i Św. Judy Tadeusza, której proboszczem jest ks. Tadeusz Gut przez ostatnie 8 lat w Afryce sfinansowała budowę 15 studni i szkołę. I to szkołę nie byle jaką. Jak czytamy w portalu gazetarumska.pl dzięki datkom parafian i anonimowego darczyńcy udało się dla wspólnoty chrześcijańskiej w nigeryjskim Uyo nie tylko wybudować w ciągu zaledwie 2 lat, ale i kompletnie wyposażyć szkołę dla ok. 500 dzieci. Jakby tego było mało, wierni rumskiej parafii również ufundowali stypendia dla prawie 60 dzieci z rodzin najbiedniejszych oraz sierot.            

List misjonarki, siostry Elżbiety Blok do ks. Tadeusza Guta i parafian z Rumi donoszący o działaniu ufundowanej przez nich szkoły na stronie:            

https://gazetarumska.pl/41191/podziekowania-z-nigerii-dla-parafii-pw-sw-jozefa-i-judy-tadeusza/

Każdy z nas może wesprzeć działania w obronie prześladowanych chrześcijan. Jak czytamy w portalu gdansk.tvp.pl wystarczy wysłać SMS-a na nr 72405 o treści RATUJE.           

Opracowanie BC 

Źródło:     

https://gazetarumska.pl/41191/podziekowania-z-nigerii-dla-parafii-pw-sw-jozefa-i-judy-tadeusza/
  • Obraz angeluswar z Pixabay 

Dodaj komentarz