Izrael: Odkrycie rodzinnego domu Jezusa w Nazarecie

Tuż pod francuskim klasztorem w Nazarecie znajdują się pozostałości budowli uważanej za jeden z najważniejszych, „zagubionych” bizantyńskich kościołów Ziemi Świętej, Kościoła Karmienia (Church of Nutrition). Kopiąc nieco głębiej, można znaleźć skromny dom z pierwszego wieku, o którym archeolodzy sądzą, że mógł być dokładnie tym domem, w którym wychował się Jezus.

Dom dzieciństwa Jezusa

Profesor Ken Dark z Uniwersytetu Reading przez ponad dziesięć badał wykute w kamieniu domostwo pod klasztorem Sióstr z Nazaretu. Mówi, że pierwsze sugestie o uznaniu tego miejsca za dom dziecinnych lat Jezusa pochodzą z XIX wieku, ale już w latach 30. ubiegłego wieku zrezygnowano z tej koncepcji. Archeolodzy przeważnie pomijali ten obszar, aż w 2006 roku Dark zainicjował projekt zbadania ukrytego w grocie skalnej kościoła i znajdującego się pod nim starożytnego domu. Szczegóły swoich odkryć opisuje w książce The Sisters of Nazareth Convent (Klasztor Sióstr z Nazaretu).

„Znalazłem, jak sądzę, bizantyński Kościół Karmienia” – powiedział Dark w rozmowie z CBN News. „Chodzi zatem o bardzo znany, bizantyński kościół pielgrzymi, który zgodnie z pisemnymi dowodami stał w centrum Nazaretu, wzniesiony nad kryptą, w której według przekonań Bizantyjczyków mieścił się dom, w którym wychował się Jezus, tzw. dom 'karmienia’, to znaczy pielęgnowania lub wychowywania Chrystusa”.

Czytaj więcej na: https://chrzescijanin.pl/izrael-odkrycie-rodzinnego-domu-jezusa-w-nazarecie/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz