Dbamy o zabytki. Kolejne prace w neobarokowym kościele

W tym roku kontynuowane będą prace przy remoncie dachu neobarokowego kościoła przy placu Piastowskim. Pomoże w nich dotacja z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków. Wcześniej wokół placu odnowionych zostało wiele kamienic.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to neobarokowa świątynia wzniesiona w latach 1910-13. Zaprojektował ją Oskar Hossfeld. Gmach w kształcie bazyliki stylem nawiązuje do barokowych kościołów budowanych w północnych Niemczech. W trakcie jego wznoszenia używano nowych osiągnięć techniki, m.in. żelbetu. Początkowo kościół służył społeczności niemieckich katolików. Po odzyskaniu niepodległości zaczął służyć również Polakom.

W latach 80. XX wieku generalnie odnowiono wnętrze kościoła, a w 2002 roku zyskał nową elewację oraz zewnętrzną iluminację. W ostatnich latach miejska dotacja pozwoliła rozpocząć prace przy remoncie drewnianej konstrukcji wieży oraz pokrycia dachu. W tym roku prace przy dachu będą kontynuowane w części znajdującej się nad prezbiterium. Ich koszt szacowany jest na ponad 213 tysięcy złotych.

Ostatnie lata to również szereg remontów kamienic znajdujących się wokół placu Piastowskiego. Uporządkowano również parkowanie na terenie po stacji benzynowej. Wyremontowane zostały też chodniki. W tym roku rozpoczęła się natomiast restylizacja ul. Śniadeckich łączącej Gdańską z placem Piastowskim. W pierwszej kolejności wymieniane są chodniki i oświetlenie na odcinku pomiędzy Gdańską i Pomorską.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 21 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 4 mln zł. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych dotacjach znajduje się TUTAJ.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/dbamy-o-zabytki-kolejne-prace-w-neobarokowym-kos/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz