Czy gdańskiemu Kościołowi potrzebne jest oczyszczenie?

Nie ustają spekulacje na temat następcy arcybiskupa Głódzia.         

13 sierpnia metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź skończy 75 lat, co wedle prawa kanonicznego upoważnia go do przejścia na kościelną emeryturę. Wcześniej wiele razy dawał znaki, że chętnie z tej możliwości skorzysta.     

                   
W związku z tym od dłuższego czasu krążą już spekulacje co do kandydatów, którzy mogliby arcybiskupa Głódzia na czele Kościoła gdańskiego zastąpić. Co ciekawe wiele osób bardzo liczy na jego odejście, ponieważ sposób zarządzania przez niego archidiecezją gdańską jak i styl sprawowania posługi duchownej wzbudza zarówno wśród duchownych jak i wiernych wiele kontrowersji.             

Nie ucichły jeszcze komentarze po tym jak w ubiegłym roku księża z archidiecezji poprosili Nuncjaturę Apostolską w Warszawie o interwencję w sprawie rzekomego niegodnego zachowania hierarchy kościelnego wobec podległych mu kilkunastu księży. Jak podaje portal dziennikbaltycki.pl: ,,miał duchownych poniżać i stosować mobbing”.             

Drugim gorącym tematem jest zarzut bierności wobec przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży z podległego jego zwierzchnictwu terenu. No i oczywiście wyjaśnienie sprawy oskarżeń w stosunku do prałata Henryka Jankowskiego. Nie będzie łatwo zjednoczyć podzielone duchowieństwo gdańskie, szczególnie, że jego znaczna część zarzuciła czującym się pokrzywdzonymi księżom celowe rozbijanie Kościoła.              


 W obliczu ciężaru nierozwiązanych przez arcybiskupa spraw pojawiły się apele zarówno duchownych jak i świeckich o jego pilne usunięcie ze sprawowanej funkcji. Nie zabrakło też  przeciwników takich rewolucyjnych rozwiązań, którzy stoją na stanowisku, że wszystkie problemy same się rozwiążą, kiedy arcybiskup przejdzie na emeryturę.              

Nuncjatura Apostolska myśli chyba podobnie jak druga grupa, ponieważ na pytanie w tej sprawie portalu dziennikbaltycki.pl odpowiedziała:     

      
„Na polecenie Stolicy Apostolskiej, od kilku miesięcy trwają konsultacje z biskupami, kapłanami i wiernymi świeckimi Archidiecezji Gdańskiej oraz innych diecezji polskich w celu wyłonienia następcy abp. Sławoja Leszka Głódzia. Mianowanie i moment ogłoszenia nowego arcybiskupa należą wyłącznie do najwyższych władz Kościoła”.   

           
Działania Nuncjatury owiane są tajemnicą, pozostają więc wszystkim tylko przypuszczenia i domysły co do kandydatury następcy arcybiskupa Głódzia. Na razie czarnym koniem na liście spekulujących w tej sprawie, jest obecny biskup pelpliński, Ryszard Kasyna, który sprawował funkcję biskupa pomocniczego w archidiecezji gdańskiej za czasów kiedy metropolitą gdańskim był Tadeusz Gocłowski.            

Na jego korzyść według zwolenników takiej zamiany przemawiają cechy charakteru, których brakuje obecnemu metropolicie: ,,Kasyna uchodzi za stroniącego od przepychu i wystawnego stylu życia (…), mówi się, że jest rzetelny, skromny i spokojny”. Do tego lepiej sobie radzi ze sprawą pedofilii w Kościele. Ma też doskonałe przygotowanie merytoryczne do pełnienia tak ważnej funkcji.  

Spekulacje spekulacjami, ale ponieważ przejście w stan spoczynku nie jest obowiązkowe wszystko się jeszcze może zdarzyć!                    

Więcej na stronie:            

https://dziennikbaltycki.pl/kto-zastapi-arcybiskupa-glodzia-gdy-ten-przejdzie-na-emeryture-jakie-nazwiska-pojawiaja-sie-w-spekulacjach-nt-metropolity/ar/c15-15072378

Opracowanie BC 
Na podstawie dziennikbaltycki.pl

Obraz https://pl.m.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awoj_Leszek_G%C5%82%C3%B3d%C5%BA

Dodaj komentarz