450 rocznica arcyważnego wydarzenia – św. Pius V (zwycięstwo różańcowe i bitwa pod Lepanto z Imperium Osmańskim) ujednolica starożytny ryt Mszy Świętej sięgającej Tradycji Apostolskiej

Dziś przypadała 450 rocznica arcyważnego wydarzenia – 14 lipca 1570 roku nastąpiło wydanie słynnej bulli „Quo primum tempore”, normującej w całym Kościele łacińskim posługiwanie się „po wsze czasy” starożytnym Mszałem Rzymskim.

Autorem tego wielkiej wagi dokumentu był papież św. Pius V. Co bardzo ważne, nie było to żadne ustanowienie jakiejś nowej Mszy Świętej, lecz kodyfikacja i ujednolicenie rytu sięgającego Świętej Tradycji samych Apostołów!

Lex orandi, lex credendi, lex vivendi – jak się modlimy, tak wierzymy, tak też żyjemy. Prośmy więc dobrego Boga za wstawiennictwem św. Piusa V, by tradycyjna liturgia zataczała coraz szersze kręgi we współczesnym Kościele – tak, by w realiach obecnego kryzysu wiary i moralności, jak najwięcej dusz mogło czerpać z tego odwiecznego i pewnego źródła uświęcenia, wytrwać w nieskażonej wierze katolickiej i każdego dnia wzrastać w miłości Bożej.

Dodaj komentarz