1 mln zł zebrano w Archidiecezji Krakowskiej na pomoc sierotom w Syrii

1 mln zł przekazali wierni Archidiecezji Krakowskiej na pomoc sierotom z syryjskiego Homs. Zbiórkę ogłosił w grudniu zeszłego roku metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Pieniądze pozwolą na wsparcie 600 podopiecznych dwóch ośrodków „Happy Center” dla dzieci urządzanych obecnie w Syrii: na ich wyżywienie, odzież, naukę, opiekę medyczną i psychologiczną. Ośrodki zostaną wyposażone m.in. w plac zabaw, siłownię, salę kinowo-teatralną, salę komputerową i laboratorium edukacyjne.

„Jestem bardzo wdzięczny Archidiecezji Krakowskiej: księżom, osobom świeckim i zakonnym. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na mój apel. Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że to wsparcie będzie aż tak wielkie przeliczając je na złotówki. To ponad milion złotych” – powiedział w piątek na konferencji prasowej abp Jędraszewski. Podkreślił, że nigdy jeszcze do kasy kurii w odpowiedzi na różnego rodzaju wezwania i prośby o pomoc nie wpłynęła taka kwota. „Stąd moja wielka wdzięczność wobec tych, którzy podzieli się swoim sercem” – dodał arcybiskup.

Homs to trzecie co do wielkości miasto w Syrii, które z „pielgrzymką solidarności” na początku grudnia zeszłego roku odwiedził metropolita krakowski. Jak mówił abp Jędraszewski jest ono bardzo zniszczone – „tak jakbyśmy oglądali zdjęcia Warszawy po Powstaniu Warszawskim”, ale są tam dzieci różnych wyznań, które gromadzą się na wspólnych zajęciach szkolnych organizowanych przez ojców jezuitów i chodzi o to, żeby stworzyć im właściwe warunki do życia i nauki.

Dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz prof. Waldemar Cisło mówił, że w samym tylko Aleppo według statystyk jest około 10 tys. sierot. „Jeżeli ich pozostawimy samych sobie, to wychowamy kolejne pokolenie dzieci ulicy czytaj kolejnych terrorystów” – mówił ks. Cisło.

„Kraków ma olbrzymi potencjał miłosierdzia. Także w tym praktycznym wymiarze można mówić, że jest to archidiecezja miłosierdzia i arcybiskup miłosierdzia” – mówił ks. Waldemar Cisło, dziękując za zebraną kwotę.

Zbiórka na rzecz potrzebujących w Syrii wciąż trwa. Można ją wesprzeć wysyłając SMS na numer 72405 o treści „Ratuję”. Dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformował, że na największych dworcach w Polsce postawione będą „ofiaromaty”, w których będzie można wpłacić datki. Pierwszy z nich stoi już na Dworcu Centralnym w Warszawie, kolejne mają być ustawione m.in. w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Źródło: TVP3 Kraków