Zwolnienia grupowe w MSR Gryfia to już fakt?

Na stronie MSR Gryfia przed ogłoszeniem przetargu na zbycie świnoujskich terenów stoczni znalazło się oświadczenie zarządu, że wszyscy pracownicy zakładu w Świnoujściu, a jest ich ponad 200, ,,będą mieli zapewnione miejsca pracy w MSR ,,Gryfia” S.A.”. Czy aby na pewno?                (https://www.msrgryfia.pl/aktualnosci,191)      

Jak donosi portal gs24.pl już wiadomo, że 9 listopada w siedzibie spółki nastąpi to czego można było odpowiednim zarządzaniem uniknąć (na co związkowcy zwracali uwagę od lat, tylko nikt nie zamierzał ich słuchać), wręczenie wypowiedzeń świnoujskim stoczniowcom.          

Pracownicy stoczni zostali postawieni przed faktem znalezienia nowego zatrudnienia, a rynek pracy w Świnoujściu kurczy się coraz bardziej. Do grona bezrobotnych dołączą również właściciele i pracownicy lokalnych firm współpracujących ze świnoujskim oddziałem Gryfii, oraz z branż związanych z turystyką, hotelarstwem, gastronomią czy rozrywką, jak wiadomo z tego nadmorski kurort żyje. Ten niekorzystny bilans bezrobotnych zwiększą również pracownicy transgraniczni zwalniani z powodu koronakryzysu z pracy w Niemczech.           

Dotychczasowe działania zarządu państwowej spółki wywołują wielkie oburzenie wśród związkowców. Jak czytamy w portalu gs24.pl przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność przy MSR Gryfia, Bartłomiej Szmyt bardzo krytycznie ocenia zarówno decyzje zarządu jak i sposób traktowania stoczniowców:           
,,Oni łamią prawo, wszystkie porozumienia i ustawę o związkach zawodowych. To typowo PiS-owska strategia. Zupełny brak poszanowania ludzi i nie liczenie się z nimi”.            

Jak zapowiedziała przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni, Aneta Stawicka związkowcy występujący w imieniu stoczniowców nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Zamierzają upomnieć się o swoje i to właśnie 9 listopada, kiedy zarząd zamierza wręczyć świnoujskim pracownikom wypowiedzenia. Zamiast nich pojawią się na spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych aby ustalić zasady zapowiedzianych zwolnień grupowych i przedstawić żądania strony społecznej.                   

Stoczniowcy nie złożyli jeszcze broni w walce o przetrwanie świnoujskiego oddziału Gryfii. Zamierzają podjąć jeszcze jedną próbę i przekonać zarząd stoczni do zmiany obranej strategii. Mają własny plan jak uniknąć sprzedaży zakładu w Świnoujściu i tym samym wiszących nad nimi zwolnień. Przed spotkaniem z zarządem spółki sprawa zostanie również omówiona przez świnoujskich radnych.         

Prezydent Świnoujścia zaproponował przejęcie miejscowego zakładu stoczni Gryfia i utworzenie na jego terenie parku technologicznego dla firm remontujących statki. Ale najwyraźniej zarząd Gryfii upatrujący w tym niebezpieczną dla siebie konkurencję, nie był dotąd przychylny takiemu rozwiązaniu, o czym świadczy kontrowersyjny punkt regulaminu przetargu, który zastrzega wprost, że nie można na zbywanych terenach prowadzić działalności stoczniowej.                            

Opracowanie BC 

Źródło:      

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz