Zmodernizowany dworzec PKP w Białymstoku już dostępny dla podróżnych

Po blisko dwóch latach zakończył się remont dworca PKP w Białymstoku. To jedna z największych tego typu inwestycji prowadzona w ostatnim czasie przez PKP. Jej wartość to ponad 45 mln zł.

Zakończenie prac remontowych odbyło się zgodnie z założonym planem. Na początku czerwca Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich zmodernizowanego budynku dworca. Odnowiono elewacje, wybudowano nowe miejsca parkingowe oraz wokół budynku posadzono drzewa i krzewy.

Wnętrze uległo dużym zmianom. Jest w nim duża, jasna, przestronna hala, uwagę przykuwają białe, żeliwne kolumny, sufit zdobiony stiukami i kolumny oraz ściany, na których widnieją dekoracyjne pilastry (szlaki).

Janusz Kowalski, Wiceminister Aktywów Państwowych zaznaczył, że modernizowanie infrastruktury kolejowej jest zasługą ciężkiej pracy rządzącej Polską od 5 lat Zjednoczonej Prawicy.

Ireneusz Maślany, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych powiedział, że PKP w latach 2016- 2023 zmodrnizuje około 200 dworców. Dodał, że na sfinansowanie tych inwestycji wydano blisko 2 mld zł. Zaznaczył, że do tej pory ukończono modernizację 19 obiektów. Przypomniał, że dworzec PKP w Białymstoku jest ostatnim zakończonym, zmodernizowanym projektem spośród wspomnianych.

Marszałek Artur Kosicki w imieniu władz samorządu województwa podlaskiego podziękował podlaskim parlamentarzystom, za inicjatywę w kwestii potrzeby modernizacji białostockiego dworca. Dodał, że obiekt jest wizytówką naszego regionu.

Na zakończenie uroczystości duchowni kościołów rzymskokatolickiego oraz prawosławnego dokonali poświęcenia obiektu.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, podlascy parlamentarzyści, wśród nich Jarosław Zieliński, Kazimierz Gwiazdowski, Mieczysław Baszko, prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przebudowa dworca w Białymstoku to jedna z kluczowych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość dofinansowania ze środków unijnych to ponad 26 mln zł. Całkowita wartość przebudowy dworca to 36 mln zł.

Wykonawcą prac budowlanych była firma Budimex S.A., a autorem projektu przebudowy dworca pracownia architektoniczna Pas Projekt Sp. z o.o.

Cezary Rutkowski

Oprac. Es.

  • Źródło: UMWP
  • Foto: Kamil Timoszuk

Dodaj komentarz