„Zatrzymaj aborcję” w polskim Sejmie. Zobacz jak głosowali posłowie [LISTA NAZWISK]

Źródło: Sejm RP / YouTube

Podczas kwietniowego posiedzenia Sejmu odbyło się drugie pierwsze czytanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”. Wszystko dlatego, że po poparciu projektu w pierwszym-pierwszym czytaniu na początku roku 2018 temat ochrony życia chorych dzieci został „zamrożony” w podkomisji. Prawo nie przewiduje jednak przepadania obywatelskich inicjatyw wraz z końcem kadencji, więc parlament musiał ponownie zdecydować o losie ustawy wykreślającej z polskich przepisów możliwości eksterminacji ludzi z powodów wad genetycznych.

Podobnie jak przed ponad dwoma laty, tak i teraz większość posłów zaakceptowała pomysł poprawy ochrony życia. Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy po pierwszym czytaniu przyjdzie kolej na dalsze realne kroki. Obawy w tej materii są uzasadnione, gdyż większość sejmowa odrzuciła propozycję przejścia do drugiego czytania ustawy bez odsyłania jej do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Tymczasem to właśnie na etapie prac w komisji i podkomisji utknął obywatelski projekt w poprzedniej kadencji.

Przeciwko propozycji odrzucenia w pierwszym czytaniu propozycji wykreślenia z polskich przepisów przesłanki eugenicznej, która umożliwia przeprowadzanie w naszym kraju aborcji z powodu podejrzenia występowania u dziecka wad genetycznych, głosowało w sumie 254 posłów, z tego: 232 z PiS, 1 z KO, 10 z PSL-Kukiz’15 i 11 z Konfederacji.

Wstrzymało się: 10 (Adam Lipiński, Katarzyna Sójka – PiS, Eugeniusz Czykwin – KO, Paweł Kukiz, Mirosław Maliszewski, Krzysztof Paszyk, Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Ziejewski, Stanisław Żuk – PSL-Kukiz’15).

Nie głosowało: 9 (Danuta Nowicka – PiS, Krzysztof Gadowski, Paweł Kowal, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Paweł Poncyljusz, Ireneusz Raś , Marta Wcisło – KO, Czesław Siekierski, Stanisław Tyszka – PSL-Kukiz’15).

Grono wrogów poprawy standardów ochrony życia w Polsce (a więc zwolenników natychmiastowego odrzucenia projektu „Zatrzymaj aborcję”) liczy w Sejmie 187 osób i składa się z: 126 parlamentarzystów KO, 49 przedstawicieli Lewicy, 11 osób z PSL-Kukiz’15 i 1 niezrzeszonego.

Oto lista posłów, którzy chcieli, by obywatelski projekt poprawiający ochronę życia w naszym kraju i wsparty przez 830 tys. Polaków został natychmiast odrzucony:

Koalicja Obywatelska

Rzepa Jarosław
Zgorzelski Piotr

Niezrzeszony
Galla Ryszard (mniejszość niemiecka)

W drugim głosowaniu dotyczącym projektu „Zatrzymaj aborcję” proponowano rezygnację z odsyłania obywatelskiego wniosku do prac w komisji (co w poprzedniej kadencji zablokowało realne prace nad zmianą ustawy) i rychłe przejście do drugiego czytania. Wniosek przyspieszający działania prowadzące do lepszej ochrony życia dzieci z wadami genetycznymi poparło 68 posłów: 52 z PiS-u, 5 z PSL-Kukiz’15, 11 z Konfederacji.

Przeciwko natychmiastowemu przejściu do drugiego czytania, a więc „za” odesłaniem projektu do komisji, głosowało 375 posłów, z tego 177 z PiS-u, 128 z KO, 49 z Lewicy, 20 z PSL-Kukiz’15 i 1 niezrzeszony.

Wstrzymało się: 7 (Jacek Żalek, Władysław Kurowski – PiS, Eugeniusz Czykwin – KO, Marek Biernacki, Urszula Nowogórska, Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj – PSL-Kukiz’15).

Nie głosowało: 10 (z PiS-u: Tadeusz Cymański, Kazimierz Gołojuch, Robert Telus oraz Mateusz Morawiecki – premier brał udział w poprzednim głosowaniu, z KO: Krzysztof Gadowski, Paweł Kowal, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Paweł Poncyljusz, Marta Wcisło, z PSL-Kukiz’15: Stanisław Tyszka).

Oto nazwiska posłów, którzy chcieli przejścia do drugiego czytania bez odsyłania projektu „Zatrzymaj aborcję” do komisji:

PiS

Tuduj Krzysztof
Urbaniak Michał
Winnicki Robert

Warto zauważyć, że gdy w Sejmie RP 10 stycznia 2018 roku po raz pierwszy miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, większość posłów wyraziła sprzeciw wobec propozycji odrzucenia inicjatywy. Wtedy też za życiem, a przeciw odrzuceniu projektu, głosowało 231 przedstawicieli PiS, 3 – PO, 23 – Kukiz’15, 10 – PSL, 5 – WiS oraz 5 niezrzeszonych. W sumie dalszych prac nad zlikwidowaniem przesłanki eugenicznej chciało 277 posłów. Od głosu wstrzymało się 7 polityków (1 z PiS, 3 z Kukiz’15, 1 z PSL, 1 niezależny, 1 z WiS). Niestety, mimo że projekt „Zatrzymaj aborcję” zyskał wtedy poparcie sejmowej większości, to propozycja obywatelska nie została wprowadzona w życie przez ponad 2 lata oczekiwania. Podejmując polityczne decyzje warto ponadto brać pod uwagę, że odrzucenia projektu chroniącego życie chorych dzieci chciało w 2018 roku 134 parlamentarzystów (107 z Platformy Obywatelskiej, 21 z Nowoczesnej, 2 z PSL i 4 z UED).

Należy ponadto pamiętać, że w tej samej, VIII kadencji Sejmu (trwającej od roku 2015 do 2019), posłowie poparli w pierwszym czytaniu także projekt „Stop aborcji”, po czym w drugim czytaniu – i to w fatalnym stylu i skandalicznej atmosferze – propozycja została odrzucona. Zdradę Prawa i Sprawiedliwości poprzedziły feministyczne „Czarne Marsze”, co wielu komentatorów określało nie tylko jako dezercję partii Jarosława Kaczyńskiego z frontu walki o sprawę fundamentalną, jaką jest ochrona życia, ale także jako… kompromitujące wystraszenie się ulicznych krzyków ludzi, którzy i tak nigdy nie zagłosowaliby na PiS.

Źródło: sejm.gov.pl

Oprac.: MWł