,,Żagle 2021. Żeglarski Szczecin” zamiast The Tall Ships Races 2021

To, że IV fala koronazarazy wkrótce nadejdzie, jak wynika z doniesień medialnych, jest już pewne. Przed obywatelami więc czas na wykorzystanie w pełni pozornej wolności i luzowania obostrzeń w czasie ciszy przed zapowiadaną burzą. Restauracje, baseny, siłownie, kina i teatry stoją otworem, a i w koncertach oraz wielkich wydarzeniach plenerowych, które przywracają do łask samorządy warto wziąć udział, nie wiadomo bowiem czy jeszcze kiedykolwiek nadarzy się taka okazja. Będzie o czym opowiadać następnym pokoleniom nie znającym świata sprzed nadchodzacej ery, w której porządek rzeczy wyznaczają wirusy.               

Niestety być może nie wszystkim będzie dane rozkoszować się  urokami uwolnionego chwilowo od sanitarnego zamordyzmu świata. Mieszkańcy Szczecina, jak i goście z całego kraju, którzy już widzieli się na zapowiadanym od dawna finale zlotu żaglowców być może będą musieli obejść się smakiem i wcale nie chodzi tylko o nagłaśnianą ostatnio w mediach sprawę, wycofania się dwóch portów z udziału w regatach i w związku z tym stojącym pod znakiem zapytania losie imprezy, ale o pomysł zapobiegliwego w temacie IV fali koronazarazy szczecińskiego radnego Przemysława Słowika z klubu Koalicji Obywatelskiej, o którym nie omieszkał w stosownej interpelacji poinformować prezydenta Szczecina. Chodzi o to, aby udział w finale regat The Tall Ships Races organizowanym przez miasto był limitowany i co najbardziej bulwersujące wziąć go mogli tylko wybrańcy, a kluczem ich doboru miałoby być to czy są zaszczepieni przeciwko covid…          

Co prawda radny dopuszcza w swojej propozycji również łagodniejszą formę okazywania odszczepieńcom gdzie jest ich miejsce w szeregu, poprzez nagradzanie zaszczepionych mieszkańców, i to nie tylko podczas tego wydarzenia, specjalnymi względami, ale trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem regionalnych działaczy Solidarnej Polski, którzy nazwali sprawę krótko i po imieniu: ,,To segregacja i nierówne traktowanie”. Według przedstawicieli Solidarnej Polski, którzy miejmy nadzieję kontestują propozycję radnego Słowika ze względów poszanowania gwarantowanych konstytucyjnie praw i swobód obywatelskich, a nie dlatego, że pomysłodawcą jest przeciwnik polityczny, szczepienie przeciwko covid jest indywidualną sprawą każdego obywatela chociażby ze względu na zdrowotne przeciwskazania do szczepienia. I oby taka konkluzja na zawsze politykom przyświecała.          

Prezydent Szczecina miał jednak inne utrapienie, które bardziej spędzało sen z powiek niż interpelacja radnego dotycząca preferencyjnego traktowania zaszczepionych m.in. podczas finału The Tall Ships Races, bowiem z powodu pandemicznych obostrzeń i związanych z nimi rezygnacji portów oraz załóg zgłoszonych do regat, ważyło się być albo nie być imprezy, do której miasto długo się przygotowywało i pokładało w niej wielkie nadzieje. Mówiło się, że może dojść do tego, że tegoroczna edycja międzynarodowej imprezy żeglarskiej zostanie zorganizowana w skromniejszym wymiarze, a nawet w najgorszm przypadku zostanie odwołana. I stało się to czego w Szczecinie się obawiano. Pomimo pertraktacji co do zmiany formuły tegorocznej imprezy, jej organizator Sail Training International w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi portami odwołał tegoroczną edycję regat. Kolejna ma się odbyć na Bałtyku dopiero za trzy lata, a na pocieszenie ich trasa ma przebiegać tak jak zaplanowana na ten feralny rok, z finałem oczywiście w Szczecinie.           

Jak wynika z doniesień portalu wszczecinie.pl miasto Szczecin pomimo przeciwności losu nie zawiedzie jednak miłośników żeglarstwa. Zamiast finałów międzynarodowych regat zostanie w tym samym czasie zorganizowana impreza ,,Żagle 2021. Żeglarski Szczecin”, na której również nie zabraknie wielkich żaglowców, a nawet regat na wodach Bałtyku zorganizowanych przez Centrum Żeglarskie. Wszystkie przygotowane w ramach The Tall Ships Races imprezy towarzyszące są też nadal aktualne.

Z komunikatu miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia odpowiedzialnej za ich organizację wynika, że propozycja alternatywna nie tylko zrekompensuje niezaspokojone apetyty na udział w wielkim wydarzeniu, ale co ważne szczególnie dla zaniepokojonego radnego Słowika ,,wydarzenie zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz obowiązującego reżimu sanitarnego”. Tak więc szczeciński radny, który dostrzegł zagrożenie w masowej imprezie: ,,Przed nami czwarta fala, dla której zagrożeniem jest też tak duża impreza, jak „The Tall Ships Races”, z tak dużą ilością osób przyjeżdżających do miasta, nie tylko naszych mieszkańców”, może spać spokojnie, i co ważne szczecinianie niezaszczepieni przeciwko covid na razie chyba też.          

Opracowanie BC 


Źródło: 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz