Zachodniopomorskie Diamenty

Polska edycja miesięcznika Forbes ogłosiła właśnie listę polskich diamentowych przedsiębiorstw. Najlepszych nie tylko ze względu na osiągane wyniki, ale również styl działania. I tu wielkie zaskoczenie. W zeszłym roku liczba nagrodzonych firm  wynosiła zaledwie 1531, a w tym aż 4035. To prawdziwy rekord, nigdy wcześniej nie zanotowano tak dobrego wyniku polskiej przedsiębiorczości.      

Region zachodniopomorski uplasował się w rankingu najlepszych firm na 10 miejscu w kraju. 142 przedsiębiorstwa zostały uhonorowane tytułem diamentowe. Najwięcej bo aż 56 jest ze Szczecina, 30 z Koszalina i powiatu koszalińskiego, 7 z powiatu polickiego.       

W kategorii firm z przychodami powyżej 250 mln zł rocznie wyróżniono w naszym województwie 11 przedsiębiorstw w tym 6 ze Szczecina, m.in.  hurtownię paliw Oktan Energy&V/L Service, której przychody w 2018 roku wynosiły 2,8 mld zł oraz firmę o podobnym profilu działania Arcturus Bunker z przychodem za 2018 rok prawie 1,3 mld zł. Inne wyróżnione podmioty w tej grupie przychodów miały swoje siedziby w Koszalinie (2), Szczecinku (1), Biesiekierzu (1) i Białogardzie (1).       

30 firm z regionu wyróżniono Diamentami w kategorii przychodów od 50 do 250 mln zł. Najlepiej wypadła hurtownia paliw Tomsol z Koszalina, która prowadzi własną sieć stacji paliw, z przychodami powyżej 140 mln zł za 2018 rok. Pozostałe Diamenty powędrowały do Szczecina (8), Koszalina (5), Stargardu, Kobylanki, Myśliborza, Łobza, Skarnimierzyc i Bobolic.         

Ostatnią grupę stanowią firmy z przychodami od 5 do 50 mln zł. Najwięcej wyróżnionych jest ze Szczecina (41), ale najlepsze wyniki w 2018 roku osiągnęła spółka PPH Artex z Koszalina  zajmująca się budową rurociągów, z przychodem 10,47 mln zł.       
Co ciekawe najwięcej firm osiągających do tej pory diamentowe wyniki zajmuje się handlem, ale powoli następuje zmiana w rankingu na korzyść usług, szczególnie w obszarze IT a nawet gospodarki odpadami.       

Na podstawie gs24.plhttps://gs24.pl/mamy-w-zachodniopomorskim-142-prawdziwe-diamenty-diamenty-forbesa-przyznane/ar/c1-14819952

Oprac. BC

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz